Özellikle havalar ısınmaya başlayınca hemen tatil planları şekillenmeye başlar. Çünkü güzel havalar bize muhteşem yaz günlerini ve dinlenmeyi hatırlatır ve de yoğun çalışma ile geçen kış günleri daha da bir üzerimize gelir. Bu durumda erkenden tatil programı yapmaya da başlayabilirsiniz. İlk akla gelenlerden biri ise güney sahillerimizden öte yavru vatan Kıbrıs olmaktadır. Çünkü Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için oldukça cazip bir rota. Vizesi tatil seçeneklerimizden biri olduğu gibi pasaportunuza bile ihtiyaç duymuyorsunuz Kıbrıs’a giderken. Tek yapmanız gereken Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınızı yanınıza almak. Ancak bu durum bazı kafa karışıklıklarına da sebep olabilir. Hemen açıklık getirelim ki, vize ve pasaport sorgulanmamasına karşın Kıbrıs uçakları iç hatlar terminalinden değil dış hatlar terminalinden havalanıyor. Bu sebeple ekstra olarak Duty Free şansına sahipsiniz.

Peki, Kıbrıs Türkiye’den gidenler için nasıl bir rota olacaktır? Kuzey Kıbrıs vizesiz tatil seçeneği olarak her zaman aklımızda bir gün gidilecek yer olarak bulunur. Bu planı çok ertelemenize de gerek yok aslında. Çünkü iklim özelliklerinin cazip olması Kıbrıs’ı yaz kış gidilebilecek bir yer haline getiriyor. Eğer yaz aylarında tatil yapmak istiyorsanız ve Akdeniz’in en muhteşem kıyılarını henüz görmediyseniz, derhal Kıbrıs’a doğru harekete geçebilirsiniz. İsterseniz Girne’nin muhteşem sahillerinde zaman geçirip, Lefkoşa’nın tarihine adım atın isterseniz, Gazimağusa’nın altın kumsallarında huzur bulup Karpaz’da zaman geçirin, isterseniz de Güzelyurt’ta sakin ve eğlenceli bir tatil yapın. Ayrıca daha kapsamlı bir gezi için ise araç kiralayarak Kuzey Kıbrıs genelinde bir gezi yapabilirsiniz ki en güzeli de bu olacaktır. Kıbrıs’ın tüm değerlerini kafanıza göre gezerek tanıyabileceksiniz.

Kısaca Kıbrıs tatili tüyoları verecek olursak, Girne’de kent merkezinde ve aynı noktada yer alan Girne Limanı ve Girne Kalesi, mutlaka uğrayacağınız bir noktadır. Girne Kalesi kapsamındaki değerleri görüp, Batık Gemiz Müzesi’nin gizemini hissettikten sonra Girne Limanında zaman geçirebilirsiniz. Burada yer alan pek çok mekân size günün her saatinde hizmet sunacaktır. Ayrıca Girne Limanı’nda yemek sonrası nefis bir dondurma keyfi yapıp, Akdeniz’de güneşin batışını izleyebilirsiniz. Muhteşem Akdeniz manzarası Girne’nin her yerinde sizi takip edecektir. Girne Limanı çevresinde zaman geçirdikten sonra gecenizi, kentin farklı gece kulüplerinde sürdürebilirsiniz. Gece kulüplerinin yanında adada yasal olarak çalıştırılan kumarhaneler de sizin için bir eğlence sebebi olabilir. Tamamen tercihe bağlı olarak tercih edilebilecek eğlencelerden biridir. Diğer taraftan Girne’de farklı plajları deneyebilirsiniz. Escape Plajı en ünlüsü olmakla birlikte sizi de en çok etkileyen olacaktır. Deniz içerisinde yürüyerek ulaşılabilen kayalık ve içerisinde gizli olan mağaraları, berrak denizi, muhteşem kumsalı ile Escape plajı büyüleyicidir. Bununla birlikte giriş de ücretlidir. Buna ek olarak hem ücretsiz hem etkileyici hem de daha sakin plajları da tercih edebiliyorsunuz kentte.

Vizesiz tatil seçeneği olan Kıbrıs’a uçak ile gelecek olanlar ise doğrudan Lefkoşa’ya iniş yapıyorlar. Deniz tatili düşünmüyorsanız tatilini Lefkoşa’da sürdürmeniz de mümkündür. Burası sakin ve küçük bir kent olarak tanımlanabilir.  Bir başkent olarak bölünmüş durumda olması oldukça ilgi çekici. Bunun yanında sahip olduğu tarihsel değerler de son derece göz alıcıdır. Özellikle kentteki Osmanlı İmparatorluğu kalıntıları en çok ziyaret edilenlerdendir. Büyük Han gibi tarihi noktalar mimari güzelliğinin yanında tarihi anlamda da önem taşıyor. Ayrıca Büyük Han içerisinde küçük alışverişler de yapmanız mümkündür. Birbirine yakın konumdaki tarihi noktaları yürüyerek gezmek ise ayrı bir keyif olacaktır sizin için. Kıbrıs’ın güzelliklerini görmek sanıldığı kadar meşakkatli bir iş değil görüldüğü üzere. Vize ile dahi uğraşmadan şehirlerarası seyahat eder gibi Kıbrıs’a ulaşabiliyorsunuz. Lefkoşa’nın ardından ise tatil önerimiz Gazimağusa olacak.

Gazimağusa daha çok Altın Kumsal’ı ile biliniyor. Kıbrıs’ın Afrodit’in memleketi olduğu ve Altın Kumsal’da zaman geçirdiği bu kıyılarda yüzdüğü efsanesi, Gazimağusa’yı ünlü hale getiriyor. Gazimağusa’da göreceğiniz tarihi, kültürel ve dini yapılardan ziyade, muhteşem kıyılar ve eğlenceli mekânlar belirtilmelidir. Tatilinizi bu tip aktiviteler ile hareketli ve eğlenceli kılabilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs geziniz boyunca burada karşılaşacağınız iyi yürekli insanlar dikkatinizi çekecek. Rahat ve sıcak tavırları ile hemen kaynaşacağınız bu Akdeniz insanlar, tatilinizin daha unutulmaz olmasını sağlayacaktır.