Tüm yıl boyunca, özellikle de çok yorulduğumuz bunadığımız dönemlerde, harika bir tatilin, denizin, kumun ve güneşin hayalini kurarız. Durum böyle olunca da, yaz yaklaşırken kusursuz bir tatil planı yapmak gerekir. Otel seçiminde çok duyduğumuz kavramlardan biri olan ultra her şey dâhil ne demektir ve ne kadar avantajlıdır? Kapsamını tam olarak bilemediğimiz kavram genellikle otel seçimini zora sokuyor. Nelerin bu özelliğe dâhil olduğunu nelerin olmadığını anlamak pek kolay olmuyor. Genel olarak Ultra her şey dâhil kavramının neleri kapsadığından kısaca bahsedecek olursak, şu bilgileri vermemiz gerekir.

Otel konseptleri, farklı tanımlar ile ifade edilir ve genellikle otel isminin bir parçası haline gelir. Ultra her şey dâhil kavramı da bunlardan bir tanesi… Ancak unutulan bir nokta var ki, bu kavram daha çok otelin yeme – içme düzeni ile ilgilidir. Dolayısıyla farklı özellikler ile karıştırılmamalıdır. Yiyecek içecek konusunda bazı noktalarda kısıtlamaların olması can sıkıcı olabilir ve tatilinizi etkileyecek bir kısıtlama haline gelebilir. Bu sebeple ultra her şey dâhil seçenekleri tercih etmeniz önerilir. Örneğin bir Türk kahvesi keyfi yapmak istediğinizde, size bunun sizin için ekstra bir ödeme gerektirdiğiniz söyleyebilirler. Yani ultra her şey dâhil seçeneğinde Türk kahvesi de dâhilken, diğer seçeneklerde kahvenin ayrı ödemeye tabi olduğunu görebilirsiniz. Türk kahvesi, taze sıkılmış portakal suyu gibi unsurlardan ziyade, en büyük farklılık alkollü içeceklerde görülmektedir. Standart bir paket satın almışsanız, muhtemelen yeri içkiler dâhil edilmiştir. Oysa ultra her şey dâhil seçeneğinde sınırlama yoktur. Tekila ve viskiye kadar pek çok alkollü içecek dâhildir ve dilediğinizce tüketebilirsiniz. Kısacası, ultra her şey dâhil konseptinin diğerlerinden ayrılmasını sağlayan temel özellik yeme – içme düzenine işaret eder ve tüm çeşitlilik içine dâhil edilirken, yerli ve ithal içkilerin tümü de kapsam içerisine alınmış olur.

Yeme – içme düzeninden bahsetmişken, belirtmemiz gerekenlerden biri de odanızdaki mini buzdolabı olmalıdır. Pek çok otelde ve pek çok otel konseptinde bu dolap içerisinde yer alanlar ek ödemeye tabi olabiliyor. Oysa sizin seçeceğiniz ultra her şey dâhil seçeneğinde böyle bir durum söz konusu değil. Ayrıca yeme – içme hizmeti 24 saat süreyle sunulmaktadır. İstediğiniz saatte faydalanabileceğiniz çeşitli bar, açık büfe ve benzeri hizmet alanları mevcut olmaktadır ve yine bunlar da ek bir ödeme gerektirmez.

Ultra her şey dâhil konsepti ile ilgili yanlış bilinenlerden biri ise tatiliniz boyunca bir daha para ödemeyeceğiniz ve para ile işiniz olmayacağıdır. Oysaki durum çok da böyle değil. Evet, yeme – içme konusunda pek çok şey dâhil olduğundan bu anlamda bir daha ödeme yapmanıza gerek olmayacak. Ancak diğer taraftan otel kapsamında düzenlenen çeşitli etkinlikler, ekstra ödemeye tabi olabilir. Örneğin, tekne turu otel ile ilişkili olmakla birlikte ayrı bir hizmet olabilir ve bunun için ayrıca ödeme yapmanız gerekebilir. Benzer şekilde, bölgede düzenlenen geziler, turlar ayrı birer hizmet olup, ayrıca ödeme gerektirebilir. Yani ultra her şey dâhil konseptinin bir parçası olmayabilir.

Kısacası, ultra her şey dâhil demek, size yeme – içme sınırının olmadığı bir tatil vaad eder. Keyifli bir tatil için kesinlikle tercih edilmesi gerekenlerdendir. Ancak diğer taraftan unutulmaması gerekir ki, bu durum kontrolsüz olduğunuzda size ekstra kilo olarak geri dönüş yapabilir. Yani beslenme düzeninizi etkileyebilir. Bununla birlikte, yılın yorgunluğunu atacağınız tatilinizi keyifli hale getirecek bir özellik olduğundan, tercih edilmesi kesinlikle tavsiye edilir. Hazırsanız, sizin için de ultra her şey dâhil seçeneği ile keyifli bir tatil başlasın!