Karpaz, Kıbrıs Adası’nın belki de en güzel bölgesidir. Daha çok güzel gözlü eşekleri ile anılan bu bölge öyle değerlere sahip ki, biraz hareketli plajlardan uzaklaşabilirseniz, burada adeta huzuru tadabilirsiniz. Gerçek bir tatil için Kıbrıs’ın en çok önerilen noktası da adanın bu en uç noktasıdır. Yani Karpaz! Sadece eşekleri değil Caretta Caretta kaplumbağaları da bölgenin en ünlülerinden. Buradan aslında bölgenin nasıl da doğal bir şekilde kaldığını anlayabilirsiniz. Şimdi Karpaz’a doğru yola çıkacak olursak, size bölge hakkında vereceğimiz önemli bilgiler olacak.

İlk olarak Karpaz’ın güzel plajlarına değinelim ve Altın Kumsal’dan başlayalım. Zaten Altın Kumsal belki de adanın en ünlü sahillerinden biridir. Çünkü burada eşine çok da kolay rastlayamayacağınız bir deniz ile kumsal karşılaşması söz konusu. Adeta altın rengi olan incecik kumların, berrak sular ile buluşması insanı büyülüyor. Bir sahil ancak bu kadar insanın gözünü alabilir. Belki de bu kıyıların efsanelere konu olması da bu özelliğinden kaynaklanıyordur. Efsaneye göre Kleopatra da bu sahillere gelirmiş yüzmek için. Efsanenin detaylarını ise buraya geldiğinizde dinleyebilirsiniz. Birebir yerinde dinlemek daha etkileyici olacaktır. Ayrıca Altın Kumsal’ın bir özelliği daha var ki bu kıyıların dünya genelinde ünlü olmasını sağlayan bir özellik olarak karşımıza çıkar. Oldukça uzun olan kumsalın bir bölümü çıplaklar plajı olarak adlandırılmıştır ve bu bölge tabelalar ile da ifade edilmiştir. Bu özelliği de plajın ünlü olmasının bir sebebi olarak değerlendirilir.

Altın Kumsal’ın ününden bahsettikten sonra bölgenin diğer değerlerine değinecek olursak, Karpaz tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapmış özel bir bölge olmasından ötürü kıymetli kalıntılara ve efsanelere ev sahipliği yapar. Örneğin bölgenin en önemli antik kalıntısı olarak değerlendirilen Karpasia Kenti, görülmeye değer bir antik alandır ve çokça ziyaretçi alır. Dipkarpaz Köyü ise Karpaz’ın en eski ve kıymetli noktasıdır. Dipkarpaz Köyü’nün 5 km kadar kuzeyine yol aldığınızda muhteşem kumsallar ve koylar ile karşılaşırsınız. Burada sıralanan bu muhteşem kıyılardan biridir Altın Kumsal da. Hem yeşili, hem mavisi hem tarihi hem de samimi insanları ile unutamayacağınız bir tatil bölgesidir Karpaz. Burada görmeye değer olan gezi yerlerinden de kısaca bahsedecek olursak, özellikle tarihi nitelikli bazı duraklar göze çarpıyor.

Karpaz’ın Gezilesi – Görülesi Yerleri

Apostolos Andreas Manastırı

Apostolos Andreas Manastırı, bölgenin efsaneli yapılarından biridir. Karpaz’ın en uç noktası olan Zafer Burnu’nun güney kesiminde yer alan manastır, Hıristiyan inancına göre kıymetli bir noktadır. Hz. İsa’nın askerlerinden biri olduğuna inanılan Apostolos Andreas, Kudüs’e giden gemisi ile bu noktada durur. Çünkü gemide su sıkıntısı baş göstermiştir. Buna bağlı olarak bu bölgede elindeki bastonu yere vuran Apostolos Andreas yerden su çıkarır. Hatta geminin tek gözü görmeyen kaptanı da bu su sayesinde görmeye başlar. Bu efsane günümüze kadar da ulaşmıştır. Apostolos Andreas’ın adının verildiği manastırın yanındaki su kaynağı turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerdir. Şifalı ve mucizevi olduğuna inanılır.

Aphendrika

Aphendrika, bölgenin önemli bir antik kentidir. Kıbrıs Adası’nın sahip olduğu toplamda 6 tane olan antik kentlerden biridir ve bu bölgeye gelenlerin de ziyaret etmeden geçmediği bir noktadır. Kentin tarihinin ise M.Ö. 2. Yüzyıla kadar uzandığı sanılıyor. Bu sebeple kalıntıları oldukça ilgi çekicidir. Geçmişin izlerini sürmek isterseniz, Karpaz’da görmek isteyeceğiniz yerlerden biri olan Aphendrika Antik Kenti’ni de görmelisiniz.

Ayios Philon Kilisesi

Ünlü Dipkarpaz köyünün kuzey tarafında yer alan Ayios Philon Kilisesi, 4. Yüzyıl döneminde inşa edilmiş olarak biliniyor. Kilisenin yer aldığı antik kente ilk kez Fenikelilerin yerleştiği sanılıyor. Helenistik dönem ve Roma işçiliği detaylarının gözlendiği yapı, Hıristiyanlar için dini önem taşırken diğer ziyaretçiler açısından da tarihi, sanatsal ve mimari anlam taşımaktadır. Zemini tamamen mozaikler ile kaplı olan kilise yapısı oldukça hoş görünür ve etkileyicidir.

Panaya Kanakaria Kilisesi

Panaya Kanakaria Kilisesi aslında pek çok kez yıkıma uğramış ve harap olmuş bir yapı. Ancak kilisenin sahip olduğu Meryem Ana’nın kucağında oturan İsa ve beş melek ile havarileri mozaiği oldukça kıymetli bir detay. Dolayısıyla sırf bu mozaik için dahi Panaya Kanakaria Kilisesi ziyaret edilebilir.

Karpaz İskelesi

Karpaz İskelesi adı verilen bölge, 1974 yılına kadar Trikoma olarak adlandırılmıştır. Ancak bu tarih itibariyle Larnaka’nın köylerinden gelip buraya yerleşen Türkler ile bölgenin ismi İskele olarak değiştirilmiştir. Bu bölgede turistik açıdan oldukça kıymetli tesisler mevcuttur. Nefis deniz ürünleri tadabileceğiniz kaliteli balık restoranları, keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır. Bu bölge aynı zamanda ada geneline örnek olacak bir niteliğe sahiptir. Çünkü burada Rumlar ile Türkler birlikte huzur içinde yaşamayı başarabiliyor. Karpaz genelinde bunun çokça örneğini görebilirsiniz. Burada insanlar ile sohbet etmek, tatilinizi daha nitelikli hale getirecektir. İskelenin hoş mekanlarında oturup insanlar ile sohbet etme fırsatı bulabilirsiniz.