Akdeniz’in en özel kıyılarından biridir Girne. Limana geldiğinizde manzara bir başkadır, güneş bir başka doğar bir başka batar. Tarih bir elinizde Akdeniz’in engin güzelliği diğer elinizde gibi hissedersiniz. Bu güzelliğin tadını çıkarmak için limanda biraz zaman geçirmelisiniz. Sonra ise kısa gezi programınıza göre Girne’nin pek çok önemli noktasını ziyaret edebilir, Girne’yi daha yakından tanıyabilirsiniz. Girne Limanı’nda yer alan Girne Kalesi, kısa da olsa uzun da olsa tatilinizin en önemli durağıdır ve uğramadan geçemeyeceğiniz bir duraktır. Kıbrıs’ın en önemli değerlerini bünyesinde taşıyan kale, turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği, ada genelinde büyük önem taşıyan bir tarihi eserdir.

Kısa süreli olarak Girne turu yapıp geri dönmek durumundaysanız, yani kısa bir tatil için süreniz varsa, sizin için bu güzel kıyı şehrinin en önemli duraklarını bir araya getirdiğimiz listeden faydalanabilirsiniz. Listemizin başında elbette ki Girne Limanı ve burada bulunan Girne Kalesi yer alıyor. Girne Kalesi’nin kapsamında görülmesi gerekenleri de belirterek, ilk gününüzün rotasını ifade etmiş olacağız. Girne Kalesi kapsamında St. George Kilisesi, Kırnı mezarlarının canlandırmaları, Akdeniz mezar kazısı, Venedik Kulesi, Luzinyan Kulesi, sarnıç, zindanlar ve Batık Gemi Müzesi yer almaktadır. Kısacası kale her köşesi ile derin bir tarih ve medeniyet izleri ile doludur. Bu sebeple burada keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Ardından ise Girne Limanı’nın çok sayıdaki hoş mekânında yemek yiyebilir, muhteşem manzaraya karşı hoş zaman geçirebilirsiniz.

Girne Kalesi kapsamında yer alan Girne Batığı yani diğer adı ile Batık Gemi Müzesi, en çok dikkat çekenlerden biridir. 2300 yaşında olduğu bilinen bu gemi, ada genelinde var olan özel ve tek değerdir. M.Ö. 300 yılında olduğu tahmin edilen bir fırtına kazası ile batan gemi, 1970’li yıllarda başlayan çalışmalar ile çıkarılmıştır ve incelemelerin ardından sergilenmeye başlamıştır. Turistlerin yoğun ilgisi gözlendiğinden, siz de bu müzeden hoşlanabilirsiniz.

Diğer taraftan kentin farklı noktalarına gitmek için de zaman kaybetmemenizde fayda var. Belki aynı gün içerisinde belki de sonraki gün harekete geçerek, Bellapais Manastırı’na doğru yol alabilirsiniz. Bellapais Manastırı, Girne’nin en özel ikinci tarihi noktası olarak ifade ediliyor. Yapının en önemli ve değerli olmasını sağlayan özelliği, sahip olduğu gotik mimari detaylarıdır. Yakın Doğu’da yer alan en güzel gotik mimari örneği olduğu iddia edilir. Buna bağlı olarak da geziye yanınızda fotoğraf makinanın olmadan çıkmamalısınız. 13.yüzyıl eseri olan bu yapının, özellikle dikkat edilmesi gereken noktası ise 15. Yüzyıldan kalan İtalyan tarzındaki freskleridir. Kentte gününüzü tarihi ve sanatsal değerler ile iç içe geçirmek istediğinizde buraya gelerek, yapının incelikleri içerisinde kaybolabilirsiniz. Buna bağlı olarak adaya gelen her turiste önerilen bir noktadır Bellapais Manastırı.

Manastırdan sonra en görülesi yer, dünyaca ünlü olan ve yine dünyaca ünlü bazı eserlere ilham kaynağı olmuş olan özel bir yapıdır. Sırada St. Hilarion Kalesi var. St. Hilarion Kalesinin Disney yapımı filmlerin başında gördüğümüz, ünlü Disney Şatosu’na ilham kaynağı olduğu iddia ediliyor. Bu durum kaleyi daha da ilgi çekici hale getiriyor. Diğer taraftan dünyaca ünlü yazar Umberto Eco’nun da bazı eserlerinde bu kaleden esinlendiği iddia edilmekte. St. Hilarion Kalesi gerçekten de Disney Şatosu gibi oldukça ulaşılması güç ve ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Girne’nin en yüksek noktasında yer alan kaleye araç ile ortalama yarım saat gibi bir sürede ulaşmak mümkün. Orta Çağın önemli yapılarından biri olması, sahip olduğu muhteşem konumu ve manzarası, kaleyi görülmeye değer önemli bir eser haline getiriyor. Bu sebeple de sizin de kente gelmişken St. Hilarion Kalesi’ni görmenizi öneririz. Kaleyi ziyaret etmek için 09.00 – 18.00 saatleri arasını tercih edebilirsiniz. Ancak bir uyarıda bulunmak gerek, kalenin yakınına yarım saatlik bir yolculuk ile ulaşsanız da kaleye giriş için zorlu bir parkurdan geçmeniz gerekiyor. Bu sebeple yazın öğle sıcağı gibi zorlayıcı zamanları tercih etmemelisiniz kaleye gelmek için.

Son olarak ise gelelim Girne’nin sahillerine. Eğer hafta sonu gibi kısa bir zaman diliminden bahsediyorsak Girne tatili için, bir de şehrin kıyılarına uğramak gerek. Mevsim müsaitse kesinlikle tatiliniz eksik kalacaktır yoksa. Girne’nin en ünlü plajı şüphesiz ki dillere destan Escape Plajı’dır. Girişin ücretli olduğu bu plaj, tarihi olarak 1974 yılında Türklerin çıkarma yaptığı ilk plaj olma özelliğinin yanında muhteşem bir tatil ve dinlenme merkezidir. Bugün çeşitli mekânlar ve imkânlar ile çevrili olan bu bölge, dinlenmez, huzur bulmak, eğlenmek ve kısacası tatilin tadını çıkarmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir. Akdeniz’in böylesine özel bir kıyısını seçtiğiniz için kendiniz ile gurur duracaksınız. Escape plajının yürüme mesafesindeki açıklarında yer alan kayalık adacıkta küçük mağaralar keşfedip, ilginç bir plaj deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca çocukları ile gidecek olanlar için belirtelim, plajın kum oluşu çocukları eğlendirmek, kumdan kaleler yapmak için çok ideal. Burada zaman geçirmek oldukça keyifli diyebiliriz. Çünkü yüzme, güneşlenme, kafa dinleme için çok elverişli. Ayrıca çevredeki mekânların size yiyecek konusunda sunduğu çeşitlilik de unutulmamalı. Son derece lezzetli ve farklı yemekler yiyebileceğiniz gibi, bildik tatlara da ulaşabilirsiniz. Bu sebeple de Escape Plajı, diğer ismi ile Alsancak Yavuz Çıkarma Plajı tüm gününüzü geçirebileceğiniz bir sahildir.

Bunun dışında ise şehir genelinde ufak alışverişler yaparak, anılar toplayabilir ve tatilinizi bu şekilde sonlandırabilirsiniz. Kısa fakat keyifli zaman geçireceğinize şüphe yok. Çünkü Kıbrıs adeta insanı büyüleyen bir atmosfere sahip! Hem eğlenceleri, hem sakin yanı, hem tarihi ve kültürel değerleri insanı etkisi altına alıyor. Tatilinizi burada sonlandırırken, isterseniz Lefkoşa’dan hava yolu ulaşımı ile dönüş yapabilirsiniz ülkemize isterseniz de deniz yolu ile kıyılarımıza varabilirsiniz. Şüphesiz hava yolu ulaşımı daha cazip olacaktır. Çünkü Kıbrıs’a ülkemizden dış hatlar ile gidiliyor ve bu da Duty Free fırsatını ayağınıza getiriyor. Alışveriş bütçenizin bir kısmını bunun için ayırırsanız, kısa Kıbrıs tatilinizi mükemmel bir şekilde tamamlamış olacaksınız. Elbette kıbrıs otelleri kıbrıs erken rezervasyon fırsatları ile daha avantajlı fiyatlarla hizmet sunmaktadır. Ayrıca, zamanınız daha uzun olduğu takdirde Kıbrıs’ta görülmeye değer çok sayıda tarihi yapı ve denenecek çok kaliteli plajlar mevcuttur. Gece kulüpleri ve kumarhaneler ise tercihe göre her zaman ziyaret edebileceğiniz yerler. Kısa tatilinizin duraklarını zevklerinize ve zamanınıza göre bu doğrultuda planlayabilirsiniz.