Kıbrıs tarihinin verdiği değerler ile kültürel çeşitlilik gösteriyor. Ada genelinde söz konusu olan bu durum size renkli görüntüler gösterecek ve eğlenceli dakikalar yaşatacaktır. Buna bağlı olarak adada mutfak kültürü de oldukça gelişmiştir. Öyle ki denemeye değer çokça lezzet sizi bekliyor her bir kentte. Tatlısı, tuzlusu, hamur işi, kebabı derken ciddi anlamda çeşitli bir menü ile karşılaşacaksınız.

Öncelikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en lezzetli ve en ünlü yemeği olan Şeftali Kebabından bahsetmek gerek. Şeftali Kebabını eğer Girne’de tadacaksanız, şüphesiz ki en ideal adreslerden biri Niazi’s Restoran olacaktır. Kebabın inceliklerini ve özelliklerini de burada işin ustalarından öğrenebilirsiniz. Diğer taraftan Kıbrıs genelinde deniz ürünleri ayrı bir lezzetli gelecek size. Balıkçılarda zaman geçirmekten hoşlanacaksınız adeta. Çünkü hem balık çeşitleri hem de diğer deniz ürünleri ayrı bir lezzetli olacaktır burada.

Kıbrıs Akdeniz mutfağı özelliğini Türk mutfak kültürü ile şekillendirmiş durumda. Akdeniz mutfağına özgü bir şekilde Kıbrıs’ın meze çeşitleri oldukça fazladır. Bunların her birini saymak mümkün değil ancak Kıbrıs’a gittiğinizde pek çok mekânda bu mezelerin büyük bir bölümünü deneyebilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs’ın ünlü peyniri Hellim’i de denemeyi unutmayın. Ayrıca Humus, Arap kökenli olmakla birlikte Kıbrıs’ta oldukça ünlüdür. O yüzden bir de burada deneyin deriz.

Kebap çeşitlerinden çok sebze yemeklerinden hoşlananlar için ise Akdeniz’in göz bebeği Kıbrıs’ta seçenek olmaması düşünülemez. Molehiya tam da böyle bir yemek. Sadece Kıbrıs’ın belli bölgelerinde yetişen bu sebze, nefis bir yemeğe dönüşüyor burada. Örneğin humusu pek çok yerde, farklı tatlarla da olsa deneyebilirsiniz ancak Molehiya her yerde yetişmediği için başka deneme şansı yakalamanız oldukça güç görünüyor. Ayrıca sebze yemeği demişken Kolokastır’ı da unutmayalım. Patatese benzeyen bu sebze ile adada nefis bir yemek hazırlanıyor ancak daha çok kış yemeği olduğu için kış aylarında en lezzetli olanı deneyebilirsiniz. Son olarak ise kebap türünde değerlendirilen bir yemekten bahsetmek gerek; Küp Kebabı. Küp Kebabı, güveç türü olan bir et yemeğidir ve Kıbrıs’a özel bir tattır. Kuzu eti ve çeşitli sebzelerin bir araya gelmesi ile yapılan yemek adanın en özellerinden biri. Özellikle akşam yemeklerinde tercih edebileceğiniz bir lezzettir. Son olarak ise adanın ünlü ikramlığı ceviz reçelinden bahsedelim. Ceviz reçeli adada yaygın olan ve eskiden beri bir ikramlık olarak tercih edilen lezzetlerdendir. Önceleri eve gelen misafire öncelikle ceviz reçeli ile birlikte su ikram edilirmiş. Şimdi ise vazgeçilmez bir tat haline gelmiş durumda bu reçel. Adanın pek çok yerinde ulaşmanız mümkün. Hatta bavulunuzda yer varsa bir kavanoz kendinize birer kavanoz da sevdiklerinize götürmek isteyebilirsiniz. Ancak ağır olacaklarını hatırlatalım. En azından bu tadı burada denemenizde fayda var. Çünkü hem enerji verecektir hem de bambaşka etkileyici bir tat olacaktır sizin için.

Yemek kültüründen ayrılıp, gece kulüplerine dönecek olursak önce çeşitli alkollü ve alkolsüz içecekleri bulabileceğiniz sahillerden bahsetmek gerek. Girne’nin pek çok sahili bu anlamda zengin olsa da Escape plajı dillere destandır. Burada hem yemek yiyebileceğiniz pek çok restoran mevcut, hem de bir şeyler içebileceğiniz Pub’lar. Mekân çeşitliliğinin fazlalığı sizi zorlasa da her gün birbirinden kaliteli mekânları tecrübe ettiğinizde bu durumdan çok hoşlanacaksınız. Farklı kokteylleri deneme şansı da bulabilirsiniz ayrıca.

Hem sahil çevresinde hem de kentin farklı noktalarında bulunan çok sayıdaki gece kulübü ve eğlence mekânları size unutulmaz bir tatil hazırlıyor. Adanın ünlü eğlenceleri, bitmeyen partileri, sizi oldukça etkileyecek. Kıbrıs’ın gece kulüpleri dünya çapında ünlü olduğu için kısa bir tatil için orada bulunsanız bile tecrübe etmelisiniz. Yoksa büyük bir eksiklik ile geri dönmüş olursunuz. Ayrıca eğlence mekanları arasında değerlendirebileceğimiz kumarhaneler yani Casino’lar var ki adanın ünü daha çok bu özelliği ile yayılmıştır. Ada bundan ibaret olmasa da dünyanın en çok ilgi gören kumarhaneleri burada olduğu için bir şansınızı denemeden adadan ayrılmamalısınız. Bu anlamda da seçeneğinizin oldukça fazla olduğunu belirtmek gerek. Hem gece kulüpleri hem kumarhaneler hem de özellikle yaz aylarında gerçekleştirilen çeşitli partiler size sabaha kadar süren eğlenceler sunabilir.