Kıbrıs yani halk arasındaki tabir ile yavru vatan, Akdeniz’in tüm güzelliklerini üzerinde toplayan bir niteliğe sahip olduğu için her mevsim dikkat çeken bir gezi rotasıdır. İster yaz aylarında denizinin, nefis sahillerinin ve dillere destan eğlence hayatının tadını çıkarın, isterseniz de kış aylarında tarih ve kültür gezisi ile yorgunluğunuzu atın. Her şekilde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sizin için cazip bir tatil rotası olacaktır. Üstelik Kıbrıs’a gitmek için vize almak gerekmediğinden, kolaylıkla kısa süre içerisinde gezi programınızı yapıp yola koyulabiliyorsunuz. Muhteşem sahillerin, nefis yemeklerin etkisi ile ayrılmak istemeyeceğiniz ada, çeşitli değerleri ile sizi bekliyor. Bakalım Kıbrıs’ta nerede ne yapılır ve nerede ne yenir?

Deniz, Kum, Güneş

Kıbrıs denilince deniz, kum ve güneşin akla gelmemesi mümkün değil. Dünyaca ünlü altın kumsalları ile tatilcilerin hedefinde olan ada, çok sayıda güzel sahili ile turistleri ağırlıyor. Dolayısıyla Kıbrıs’ta deniz tatili yapmamak büyük bir eksiklik olacaktır. Kıbrıs’ın en iyi sahillerini kısaca sıralayacak olursak ise Konnos Koyu ile başlayabiliriz. Mavi bayrak standartlarına sahip olan koy, doğallığı, gizli kalmış mağaraları ile adeta saklı bir cennettir. Tatilinizi unutulmaz kılacak bu tip bir nokta ile birleştirebilirsiniz. Konnos Koyu’ndan sonra ikinci akla gelen kıyı, Nissi Palajıdır. Konnos Koyu gibi Nissi Plajı da Gazimağusa’da yer alır. Burada çeşitli aktivite imkânları olmakla birlikte, harika bir deniz ve sahil söz konusu olduğundan güneşlenmeyi de tercih edebilirsiniz. Girne’de yer alan Escape Plajı ise tam anlamı ile şehrin eğlence merkezidir. Canlı müzik, dans sahneleri, plaj voleybolu, çeşitli kafeler ve kano kiralama imkânı ile burası eğlenceye doyamayacağınız bir noktadır. Ayrıca Girne’de sunacağımız sahil önerilerinden biri de Lara sahilidir. Lara sahili daha çok kalabalıktan uzak, sakin ve romantik bir tatil isteyenler için önerilebilir. Muhteşem denizin tadını çıkaran az sayıda insan olacağı için, kalabalığın gürültüsü ile yorulmazsınız burada.

Kıbrıs Gece Hayatı

Kıbrıs, muhteşem tatil köyleri, lüks otelleri ve yine lüks kulüpleri ile dikkatleri çekiyor. Hatta İstanbul’un en iyi kulüpleri ile yarışacak nitelikle eğlence merkezleri mevcuttur burada. Kıbrıs’ın her şehrinde eğlence mekânları ile karşılaşabilirsiniz ve arkadaşlarınız ile güzel zaman geçirebilirsiniz. Önceden kulüp araştırması yapmaktan ziyade gittiğinizde de seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Özellikle Çarşamba, Cuma, Cumartesi günleri Kıbrıs’ın kulüpleri maksimum doluluğa ulaşmaktadır. Kıbrıs’ın eğlenceleri denildiğinde kulüplerinden önce akla gelen kumarhaneleri ise oldukça ünlü. Avrupa’nın en ünlü kumarhaneleri burada görebilirsiniz. Eğer bu anlamda acemi iseniz, Kıbrıs kumarhaneleri sizin için acı bir hatıra olarak tatilinizdeki kara leke olabilir. Eğer kendinize hâkim olabilecekseniz ise bu heyecanlı ortamı görmek için kumarhanelere gidebilirsiniz.

Girne Limanı

Girne Limanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gelenler için olmazsa olmaz bir uğrama noktasıdır. Adeta adanın merkezi gibi bir niteliğe sahiptir. Adaya gelen herkesin yolu bir şekilde buradan geçer. Peki, Girne Limanında ne bulacağız diye soracak olursanız, kısaca keyif diyebiliriz. Çünkü liman çok sayıda kafe ve restoran ile doludur. Burada birbirinden lezzetli Kıbrıs ya da Akdeniz yemeklerini tadabilirsiniz. Son derece taze olan balık türleri, karides ve kalamar gibi deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Yemeğin ardından muhteşem manzara eşliğinde gün batımını izleyip, nefis bir kahve içebilirsiniz. Muhteşem Girne Limanı manzarasını izlerken geriye döndüğünüzde ise tarih ile karşılaşacaksınız. Tarihi bir limanın bugün sahip olduğu huzur, size burada son derece keyifli zaman geçirmeyi vadediyor. Bu sebeple sizin de yolunuz bir şekilde Girne Limanı’ndan geçse hiç de fena olmaz.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Kıbrıs kendine has lezzetleri ile ziyaretçilerinin aklında yer ediyor. Kendine has mutfak kültürünün oluşu, adanın tarihin oldukça eski zamanlarından bu yana yerleşim alanı olmasından kaynaklanıyor. Buna bağlı olarak biriken kültür değerleri, bugünün nefis Kıbrıs lezzetlerini ortaya çıkarmıştır. Kısaca Kıbrıs’a gidince yemeden dönmemeniz gerekenlerden bahsedelim. Öncelikle Kıbrıs’ın ünlü köftesi ile başlamak gerek. Turistlerin en çok ilgi gösterdiği ve çok beğenilen bu lezzet, pek çok farklı noktada sunulsa da gerçek bir Kıbrıs köftesi yemek isteyenlerin Sabır Lokantası’na gitmesi gerektiği söyleniyor. Kıbrıs köftesinden sonra gelelim son derece ünlü olan bir diğer lezzete. Evet, doğru bildiniz. Hellim peyniri, adanın en ünlülerinden. Kıbrıs’a özgü bir peynir türü olan Hellim’i buradaki geziniz sırasında sık sık göreceksiniz. Kahvaltıların vazgeçilmezi olan peynir türünü, dönüşte yanınızda getirmek dahi isteyeceksiniz. Çünkü Kıbrıs’taki Hellim bir başka güzeldir. Gerçek Hellim peyniri keçi sütünden yapılmaktadır ve 1 yıla kadar saklanabilir. Bugün buna alternatif olarak inek sütünden de Hellim yapılır. Bunda ise dayanma süresi 1 ay kadardır.

Hellim kadar ünlü olmasa da dünyaya açılmayı gerektirecek bir lezzet olan Peksimet, Kıbrıs’ta ayrı bir lezzetli. Çeşit çeşit peksimet denemek için pek çok fırını tercih edebilirsiniz. Çünkü çok sayıda fırında bulmak mümkündür. Etli yemeklerse ilginizi çeken hemen Şeftali Kebabından bahsedelim. Şeftali Kebabı adanın en özel yemeklerinden biri. Yemeden dönememeniz gerekenlerden. Koyun ve keçi kıymasının terbiye edilmesi ile köfteler hazırlanır. İç yağına sarıldıktan sonra kömürde yavaş yavaş pişirilir. Ortaya çıkan lezzet ise dudak ısırtır. Şeftali Kebabı da yine adada farklı noktalarda satışta olan bir lezzet ama hem Kıbrıslılar hem de turistler Niazi’s Restoran’da ayrı bir lezzetli olduğunu söylüyorlar.

Kıbrıs’a özgü bir sebze olan Kolakas ise aynı isimle anılan bir yemeği ortaya çıkarıyor. Aslında Kıbrıs için bir kış yemeği olsa da yaz aylarında da deneme şansına sahip olabilirsiniz. Kuzu eti ile birlikte hazırlanan yemek, etli sebze yemeği kategorisinde değerlendirilebilir ve denemek isteyeceğiniz bir lezzettir. Son olarak ise deneyenlerin vazgeçemediği Ceviz Macununa gelelim. Ceviz macunu, aslında bizim ceviz reçeli olarak da bildiğimiz tat ancak en orijinal hali ile Kıbrıs’ta denenebiliyor. Kıbrıs’ta eski bir gelenek olarak, gelen misafire soğuk su ile birlikte, ceviz macunu ikram edilirmiş. Dolayısıyla en lezzetli şeklini burada bulabilirsiniz ve muhtemelen evinize dönerken de biraz almak isteyeceksiniz.

Kıbrıs’ta genel itibariyle nerede ne yapılır ve ne yenir dendiğinde bunlar akla geliyor. Bunlar genel çerçeveyi oluşturan bilgiler olmakla birlikte, herkes burada kendi hikâyesini yazar ve kendine has güzellikte bir tatil geçirebilir. Tatiliniz sonrasında, kendi damak zevkinize göre önereceğiniz restoranlar olabilir ya da eğlence anlayışınıza uygun eğlence mekânları önerebilirsiniz. Denizini en sevdiğiniz plajı da eklemeyi unutmazsınız. Bunun için kendi rotanızı belirleyip, turistlerin genel beğenileri doğrultusunda oluşan bu önerileri de dikkate almalısınız. Böylece size özel muhteşem bir tatil geçirebilirsiniz. Sonraki tatilleriniz için ise daha farklı bir planlama geliştirebilecek tecrübeyi edinmiş olursunuz. Kıbrıs bir kez gelip unutulacak bir rota değil. Çeşitli turlar ile farklı nitelikte bir tatili aynı yerde yapabilirken, kendi programınız ile de tekrar tekrar gelmekten sıkılmayabilirsiniz. Kıyı kentlerini ayrı bir tatil kapsamında değerlendirip, Lefkoşa’yı bundan ayrı tutmanız da mümkündür. Çünkü Lefkoşa daha çok tarih ve kültür üzerine kurulu bir gezi rotası olacaktır sizin için. Kıyı kentleri ise yaz tatili için idealdir.