Basit bir tatil rotası ile karşınızdayız. Tatil sürenize göre tercih edebileceğiniz, aralarından seçim yapabileceğiniz 25 farklı durağı bir araya getirdik. Her biri tatilcilerin bayıldığı turistik noktalar ile bilinen bu seçenekler, Kıbrıs tatilinizin tadı tuzu olacak, keyifli zaman geçirmenizi ve unutulmaz anılar elde etmenizi sağlayacak. Bakalım adanın görülmeye değer 25 yeri neresiymiş!

1. Girne Limanı

Girne Limanı, her turistin ilk rotasıdır. Hele de Girne’ye geldiyseniz yolunuzun buradan geçmemesi mümkün değil. Tarih ve doğanın buluştuğu bu noktada zaman geçirmek çok keyifli olacaktır. Nefis bir Girne dondurması yemek için de ideal bir nokta.

2. Girne Kalesi

Girne Limanı’nda yer alan Girne Kalesi, kentin en eski yapılarından biridir ve turistik gezi denilince de ilk akla gelen noktadır. Kapsamında oldukça kıymetli değerleri barındıran kale, ihtişamlı görünümü, muhteşem manzarası ile yıllara meydan okuyor ve hala en çok ziyaret edilen yerlerden biri olma özelliğini koruyor.

3. Batık Gemi Müzesi

Girne Kalesi içerisinde yer alan Batık Gemi Müzesi, dünyanın en ilginç müzelerinden biri. Benzerleri olmasına karşın, sahip olduğu engin geçmiş ile dikkatleri çeken batık gemi, bugüne ulaşmış olması ile bir mucizeyi yansıtıyor. Tesadüfen Kıbrıs açıklarında keşfedilip çıkarılan gemi bugün en ilgi çeken müzelerden biridir.

4. Bellapais Manastırı

Gotik sanatın en güzel örneği olarak adlandırılan manastır, Girne’nin en önemli turistik noktalarından biridir. 13. Yüzyıldan kaldığı sanılan manastırın, 15. Yüzyıla ait freskleri de görülmeye değer sanat eserleridir.

5. St. Hilarion Kalesi

Disney Şatosu ile anılan St. Hilarion Kalesi, yüksekte ve ulaşımı zor bir noktada yer alıyor. Ulaşımı imkânsız gibi görünen kaleye merkezden yarım saat gibi bir sürede ulaşabilirsiniz ve zorlu bir patikanın ardından kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

6. Lefkoşa Büyük Han

Lefkoşa’nın en özel Osmanlı eserlerinden biri olan Büyük Han, huzuru ve küçük alışveriş noktaları ile kent merkezinde yer alan harika bir turistik nokta. Mimari özelliklerinden çok huzurlu hali dikkatinizi çekecektir.

7. Bedesten

Bir zamanların Bizans Kilisesi olan St. Nicholas Kilisesi, AB fonu ile restore edilerek Bedesten olarak bugün ziyarete açıktır. Bedesten özelliğinden uzaklaştırılan yapı turistik bir değer olarak ziyaret edilmektedir.

8. Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi

Lefkoşa’nın kent merkezinde yer alan ve yürüme mesafesindeki tarihi noktalarından biri olma özelliği taşıyan Derviş Paşa Konağı ve Etnografya Müzesi, tarihi bir binanın müze haline getirilmesi ile hizmet veriyor. Sergilenen kıymetli etnografik eserler Lefkoşa ve çevresini daha iyi tanımanızı sağlayacak.

9. Venedik Sütunu

Atatürk Meydanı’nda yer alan ve Venedikliler tarafından 1550 yılında inşa edildiği bilinen Venedik Sütunu, merkezi bir noktada yer alıyor olması sebebi ile görmeden geçemeyeceğiniz tarihi bir değer. Bir dönem Sarayönü Camisi’nin avlusuna konulmuş olsa da, 1915 yılında bugünkü yerine getirilmiştir.

10. Escape Plajı

Girne’nin en güzel ve en ünlü plajı olan Escape, mutlaka keyfini çıkarmak isteyeceğiniz bir sahil. Berrak suyu, müthiş kumsalı ile huzur verirken, çevresindeki çeşitli imkânlar ile sizi kendine bağlayacak bir tatil merkezidir.

11. Girne Kapısı

Eski güzelliğinden uzaklaşmış olan Girne Kapısı, ünlü Lefkoşa Surları’nın önemli bir giriş noktasıdır. Lefkoşa’da Venedik Sütununa yakın bir konumda olan kapıyı görüp mimari özelliklerini inceleyebilirsiniz.

12. Salamis Antik Kenti

M.Ö. 11 yüzyıl civarlarında, deprem sonrası göç eden Enkomi halkı tarafından kurulduğu sanılan Salamis Antik Kenti, adanın tarihinde önemli bir yer tutar. Sayılı olan antik kentler arasında da en önemlisidir. Gölgelik hiçbir noktanın yer almaması sebebi ile yaz aylarında öğle sıcağında burada olmamalısınız.

13. St. Barnabas Arkeoloji ve İkon Müzesi

St. Barnabas’ın etkileyici hikâyesi, ürkütücü mezarı ve müze genelinde sergilenen birbirinden ilginç eserler, St. Barnabas Müzesi’ni ziyaret noktalarınız arasına ekleyecek. Çünkü adanın en özel yerlerinden biridir.

14. Lala Mustafa Paşa Camii

Gazimağusa’ın şehir merkezinde yer alan duraklarından olan Lala Mustafa Paşa Camii, gotik mimarisi ile dikkat çekiyor. Çünkü eski bir yapı olan St. Nicholas Katedrali olarak inşa edilmiş bir yapıdır. Uzun yıllardır ise gotik mimarisi bir camii olarak kullanılıyor.

15. Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Vatan Yahut Silistre oyunu ile sürgüne gönderilen Namık Kemal, burada kalmıştır. Daha sonra affedilmiş ve buradan ayrılmıştır. O döneme dair izleri görebileceğiniz zindan ve müze, Gazimağusa’daki gezi duraklarınızdan biri olabilir.

16. Othello Kulesi

Othello Kulesi, geçmişte Gazimağusa’nın girişi olarak kullanılmış tarihi bir nokta. 14. Yüzyıl içerisinde Lüzinyanlar tarafından inşa edildiği sanılıyor. Ayrıca Shakespeare’in Othello’sunu hatırlatması da boşuna değil.

17. Altın Kumsal

Kleopatra efsanesi ile dillere destan olan kumsal, adeta altın gibi parlayan kumları, berrak denizi ve doğal sahili ile dünyaca ünlüdür. Burada sakin ve keyifli zaman geçirip, yılın geri kalanı için enerji toplama şansına sahip olabilirsiniz.

18. Dipkarpaz Köyü

Karpaz bölgesinin en önemli ve tarihi noktası olan Dipkarpaz bölgesi, hem çeşitli kalıntıları hem sahilleri hem de Rumlar ve Türklerin barış ve huzur içinde yaşama noktası olarak son derece dikkat çekici. Bir de bu bölgenin güzel gözlü eşekleri ile caretta caretta kaplumbağaları ünlü.

19. Apostolos Andreas Manastırı

Antik çağlara uzanan bir efsanenin ürünü olan Apostolos Andreas Manastırı, şifalı olduğuna inanılan suları ile turistlerin ilgi odağında yer alıyor. Adeta insanlar bu sudan fayda göreceklerine inanarak buraya akın ediyorlar.

20. Karpaz İskelesi

Rum halkının ağırlıklı olarak yaşadığı ve Rumca bir isim ile anılan bölge 1974 yılı itibariyle İskele ismini almıştır ve Türkler yoğun olarak gelip bu bölgeye yerleşmiştir. İskele bölgesi, sakin ve keyifli bir yer. Harika balık restoranları ise gitmeden önce bilmeniz gereken en önemli detay.

21. Mavi Köşk

1956 yılında yapılmış olan Mavi Köşk, ilginç hikâyesi ile dikkat çekici bir turizm merkezi haline gelmiştir. Bir avukat ve de Orta Doğu’nun en büyük silah kaçakçısı olan Pablo Pavilides’e ait olan gizemli ev, sırları ve hikâyeleri ile turistleri kendine çekiyor.

22. Soli Harabeleri

Tarihi M.Ö. 700’lü yıllara kadar uzanan Soli Antik Kenti, muhteşem konumu ve sahip olduğu arkeolojik değerler ile antik döneme ışık tutan önemli bir merkezdir. Buna bağlı olarak da yakın sayılabilecek bir tarihte koruma altına alınmıştır ve ziyarete açılmıştır.

23. Güzelyurt Doğa ve Arkeoloji Müzesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk arkeoloji müzesi olma özelliğine sahip olan bu tesis, 1979 yılından bu yana müze olarak ziyaret edilebiliyor. 2 katlı olan müze binasında hem doğa kalıntıları hem de arkeoloji eserleri sergilenmektedir.

24. Atatürk Anıtı

Ülkemizde Aydın’da yapılarak Kıbrıs Güzelyurt’a getirilen Atatürk Anıtı’nın oldukça uzun bir hikâyesi var. Öğretmen Feriha Coşkun’un çabaları ile hazırlanan heykel uzun süre bugünkü yerine ulaşamamışsa da 1974 yılı itibariyle bugünkü yerine getirilmiştir.

25. Tren İstaasyonu

Kıbrıs Adası’nda ilk kez kullanılmış olan tarihi trenleri Güzelyurt’ta görebilirsiniz. Ayrıca Lefkoşa – Güzelyurt girişindeki istasyon binaları da aynı dönemin yapıları olduğu için ilgi çekicidir. Bugün harap durumda olan binalar restore edildiğinde daha da hoş görünecektir.