Belki yılbaşında, belki bahar aylarında belki de yaz tatili için Kıbrıs sıradaki tatil rotanız olabilir. Ancak ilk kez gidecekseniz aklınızda bazı soruların olması çok normaldir. Muhtemelen bunların büyük bir kısmı da ulaşım şekilleri ile ilgili olacaktır. Öncelikle aklınızdaki vize sorularına değinecek olursak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize almasına gerek yoktur. Doğrudan pasaportunu ile geçiş yapabildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanınız ile de geçiş yapabilirsiniz. Yani pasaportunuz olmasa dahi rahatlıkla Kuzey Kıbrıs’a gidebiliyorsunuz. Diğer taraftan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nden bahsedecek olursak, işler biraz güçleşiyor. Güney Kıbrıs’a gitmek için Avrupa ülkelerine seyahatte uygulanan prosedüre tabi olursunuz. Yani vize almanı gerekir. Başvurunuz vizenin çıkacağı anlamına da gelmez. Üstelik sadece Atina üzerinden Güney Kıbrıs’a uçabilirsiniz. Bu sebeple Güney Kıbrıs’a ulaşımın daha güç olduğu ve uğraştırıcı yollarla olduğunu söyleyebiliriz. Nihayetinde adanın her köşesinin ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu da belirtmek gerek. Akdeniz ile buluşan bu muhteşem kıyılar, eşsiz manzaralar ile birlikte huzuru sunar size.

Kıbrıs’a giderken tercih edebileceğiniz ulaşım araçları ise feribot ve uçaktır. İsterseniz yaz aylarında düzenlenen feribot seferleri ile Kıbrıs’a ulaşabilirsiniz. Taşucu ve Alanya’dan Girne’ye ulaşan feribotları tercih edebileceğiniz gibi Gazimağusa’ya gidecekseniz de Mersin’den feribota binebilirsiniz. Yaz aylarında her gün düzenlenen bu seferler ile ortalama 2 buçuk saat gibi bir sürede adaya ulaşabiliyorsunuz. Deniz yolu seçeneklerinden biri ise arabalı feribottur. Böylece özel aracınızı da adaya götürebiliyorsunuz. Bunun tek dezavantajı yolculuk ortalama 6 – 8 saat sürecek olmasıdır. Bunun dışında herhangi bir sıkıntısı yok. Mersin ve Taşucu’ndan bu şekilde arabalı feribotlar ile Kıbrıs’a ulaşım gerçekleştirebilirsiniz.

Hava yolu ile ulaşım sağlayacaksanız ise seçenekleriniz oldukça basit. Ayrıca hava yolu ulaşımı her zaman en çok tercih edilendir. Çünkü ulaşım süresi kısa olduğu gibi daha konforludur. Ayrıca İstanbul ve Ankara gibi kentler üzerinden Mersin’e gidip oradan feribota binmektense uçak ile doğrudan adaya ulaşmak daha mantıklı olacaktır. Hem maddi anlamda daha hesaplı olur hem de süre çok kısalır. Türkiye de hizmet veren pek çok hava yolu şirketi adaya sefer düzenlediğinden rahatlıkla biletinizi alıp yola koyulabilirsiniz. Kısa sürede Lefkoşa’ya iniş yapacak ve aynı gün içerisinde adanın tadını çıkarmaya başlayabileceksiniz. Bugün Türk Hava Yolları, Pegasus Hava Yolları, AtlasGlobal ve Kıbrıs Türk Hava Yolları gibi şirketlerin seferlerini tercih ederek, yolculuk edebilirsiniz. Ayrıca Kıbrıs uçaklarının dış hatlar terminalinden hareket ettiğini de belirtelim. Eğer Avrupa ülkeleri üzerinden Kıbrıs’a gelecekseniz ise öncelikle uçağınız Türkiye’ye iniş yapacaktır. Bunun ardından Türk hava sahası üzerinden Kıbrıs’a geçiş yapılabilmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi kentler üzerinden aktarma gerçekleştirerek Kıbrıs’a varış yapabileceksiniz. Eğer uçak biletinizi erken bir tarihte alırsanız, yani yolculuk tarihinizden en azından bir ay gibi bir süre öncesinde bilet alırsanız, oldukça düşük fiyatları yakalayabilirsiniz.

Eğer Güney Kıbrıs’a gidecekseniz ise Yunanistan hava sahası üzerinden adaya ulaşabiliyorsunuz. Yani bu öncelikle Atina’ya uçacağınız anlamına geliyor. Buradan Güney Kıbrıs’a devam edebiliyorsunuz. Kısacası Avrupa Birliği ülkeleri vatandaşı gibi adaya giriş yapmanız gerekiyor. Güney Kıbrıs’ta vize sürenize göre kalabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ta ise Türk vatandaşları vize pasaport sıkıntısı olmadan 3 ay süre ile kalabilmektedir. Ayrıca bu süreyi aşmamak da oldukça önemlidir. Kıbrıs tatil için ideal bir bölge olmakla birlikte, ulaşım detaylarına dikkat edildiğinde sizin için en kolay rota olacaktır. Sorunsuzca kısa yolculuklar ile adaya ulaşmanız mümkün olmaktadır.