Kıbrıs adeta bir tatil merkezi olarak, sadece yaz değil kış aylarında da tatilcilerin hedefindedir. Çünkü muhteşem iklimi ile size her zaman huzur verebilir ve dinlenmenizi sağlayabilir. Peki, Kıbrıs’a ilk kez geliyorsanız, burada tatile yönelik neler bilmelisiniz? İşte bu sorunun cevabını bulacağınız yazımız, daha nitelik bir tatil geçirmenizi sağlayacak ve önceden hazırlıklı olarak yola çıkmanıza da vesile olacak.

Kıbrıs, hem hava yolu hem de deniz yolu ile ulaşılabilir bir rota. Biz daha çok uçak ile ulaşımı biliyoruz, çünkü daha hızlı, daha pratik ve İstanbul üzerinden ulaşımda daha cazip bir seçenek yok. Oysa güney şehirlerinde yaşayanlar için deniz yolu ile ulaşım da mümkün. Çeşitli merkezlerden yani çeşitli şehirlerin kıyılarından kalkan feribotlar, adaya ulaşım sağlıyor. Daha maceralı bir yolculuk ile Kıbrıs’a ulaşmak isteyenler dilerlerse deniz yolunu da tercih edebilirler.

Kıbrıs’ta tatil ve eğlence denilince Girne akla gelir. Hem 5 yıldızlı otelleri, süper lüks tesisleri ile hem de casinolar ve birbirinden eğlenceli gece kulüpleri ile Girne tam da eğlenceli bir tatilin merkezidir. Lefkoşa ise kültürel değerleri, uygarlıkların bu topraklara bıraktığı tarihi değerleri ile turizm için oldukça önem taşıyan bir kent. Eğer zamanınız varsa her iki kenti de rotanıza alabilirsiniz. Bunların yanında Gazi Mağusa var ki, kendine has tarzı olan bir şehir. Burada dünyanın en ünlü sahillerini görebilirsiniz. Ayrıca oldukça lüks tesisler de mevcuttur. Dolayısıyla adada tatil planı yapmak biraz çok da zor değil. Görülesi çok fazla yer var. Yaşayacağınız tek sıkıntı, dilediğinizce adayı keşfetmenize imkân vermeyen zaman kısıtlılığı olacaktır.

Bunların yanında adada dikkat etmeniz gerekenlerden bahsedelim. Ulaşım en önemli problemdir. Belli bir ulaşım ağı neredeyse yok. Taksi sayısı ise oldukça fazla!Taksi ücretleri cazip kabul edilebilirken, araç kiralama en çok tercih edilen ulaşım şekillerinden biri. Çünkü taksiden çok daha uygun fiyatlara adada gezme imkânına sahip olabilirsiniz. Üstelik Türkiye ehliyetinin geçerli olması sizin için bir avantaj. Bununla birlikte adada trafiğin ters akış yönüne sahip olduğunu unutmamalısınız. Tatilinizi daha keyifli hale getirmek için siz de araç kiralayarak seyahat edebilirsiniz.

Kıbrıs’a tatile gitmeden önce bilmeniz gerekenlerden bir diğeri ise vize ve pasaport işlemleri. Vize gerekmediği gibi pasaporta bile ihtiyaç duymadan yola çıkabilirsiniz. Araç kiralayacaksanız ehliyetinizi unutmayın. Diğer taraftan pasaportunuzun yanınızda olması herhangi bir sorun teşkil etmiyor. Yalnız Yunanistan ya da Güney Kıbrıs seyahatlerinizde Kuzey Kıbrıs mührünün pasaportunuzda görülmesi belki sıkıntı yaratabilir. Tüm bunların yanında DutyFree imkânı, seyahatinizi eğlenceli hale getiren detaylardan biri. Alışveriş keyfi yapmayı unutmamalısınız.

Kıbrıs tatiline dair son önerimiz ise otel seçimi ile ilgili olacak. Otel seçimi Kuzey Kıbrıs’ta hem kolay hem de zor. Şöyle ki; çok fazla kaliteli otel ile karşılaşacaksınız. Kaliteli otel bulmak kolayken, bu seçenekler arasında seçim yapmak zor olabilir. Her biri bir diğerinden avantajlı ve lüks olan tesisler, size çeşitli eğlence imkânları ile birlikte tatil vaat ediyor. Kimi otel sadece havuz imkânına sahipken, kimi denizli otellerden olmaktadır ve kimi tesiste ise her iki imkâna birden sahip olunabilmektedir. Bu yüzden de kendi istek ve tercihlerinizi göz önünde bulundurarak seçiminizi yapabilirsiniz. Tarihi niteliği olan bir gezi Girne’de mümkündür ancak Lefkoşa da deniz tatili için adayı ziyaret edenlerin uğramadan edemediği bir şehir olarak nitelenebilir. Siz de buna göre planlama yaparak tatilinizi organize edebilirsiniz.