Tatil için önünüze serilen en cazip rotalardan biri olan Kıbrıs, henüz gitmeyenler için bir muamma olsa da unutulmaz bir tatilin de adresidir. Bu güzel ada, Akdeniz’in en güzel kıyılarına sahip olmasının yanından ülkemizden kolay ulaşımı ile bizim için cazip hale geliyor. Vize derdi olmadan, hatta pasaporta bile gerek duymadan Kıbrıs’a doğru yola çıkabiliyorsunuz. Asıl düşünmeniz gereken detay ise Kıbrıs’ta kalacağınız süreyi verimli kullanmaktadır. Çünkü burada zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Bu süre içerisinde adanın en güzel yerlerini görebilmek için ise planlı olmanız gerekiyor. Hem adaya varışınız, hem şehirlerarası ulaşımınız hem de şehir içi ulaşımınızda yapacağınız planlama ile zamanınızı daha verimli kullanabilirsiniz.

Bu şekilde hem dinlenebilişiniz hem de tatilin gerçek anlamda tadını çıkarabilirsiniz. Sırf deniz, kum, güneş ile iç içe olacağınız bir tatil değilse hedefiniz, adada görmek isteyeceğiniz çok sayıda tarihi ve kültürel değer yer alıyor. Bunun için yapacağınız planlamaya ek olarak, burada denemeniz gereken lezzetler mevcut adanın mutfak kültürüne dair. Bu tip detayları da dâhil edeceğiniz gezi programı sizi büyük oranda rahatlatacaktır. Bu sebeple sizin için derlediğimiz basit gezi rehberini kullanabilir ve adada unutulmaz bir tatil yapabilirsiniz. Bu gezi rehberini kendi tercihlerinize göre şekillendirebilir, daha uzun ya da daha kısa tutabilirsiniz. Bu tamamen sizin mevcut tatil zamanınız ve de tercihlerinize bağlı bir karar olacaktır. Şimdi geçelim gezi rehberimizin detaylarına. Bunun için öncelikle havalimanına sahip olması sebebi ile ilk durağınız olan Lefkoşa’dan başlamak gerek.

Lefkoşa Gezi Rehberi

Lefkoşa’nın merkezine çok da uzak olmayan havalimanına iniş yaptıktan sonra gezinize Lefkoşa’dan başlamanızı öneririz. Lefkoşa bölünmüş bir başkent ve başkent olmanın verdiği ciddiyetin yanında bir Akdeniz kenti olmanın rahatlığını taşıyor üzerinde. Sokaklarında dolaşmaktan keyif alacağınız şehir, merkezde sadece yürüme mesafesinde olan tarihi gezi durakları, harika kafe ve restoranları, ve de alışveriş noktaları ile keyifli bir tatilin adresi. Şehrin tam da merkezinde bulunan Büyük Han, Venedik Sütunu, Girne Kapısı ziyaret edebileceklerinizden sadece bir kaçı!

Gündüzleri Lefkoşa’da tarihi durakları ziyaret edip, müzeleri gezebilirsiniz. Akşamları, şehrin çeşitli mekânlarını yemek için tercih edebilirsiniz ve adanın birbirinden ünlü lezzetlerini tadabilirsiniz. Şüphesiz ki bunların başında Şeftali Kebabı yer alıyor. Bu sebeple Şeftali Kebabını denemeden adadan ayrılmamanız önerilir. Gece olduğunda ise kentin hareketli gece kulüpleri sizi bekliyor. Burada özellikle Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri gece kulüplerinin en hareketli zamanlarıdır. Çok sayıda disko ve bar, farklı nitelikleri ile sizi eğlendirmek için hazır olduğundan, siz de bunların en azından bir kaçını Lefkoşa’da bulunduğunuz süre içerisinde deneyebilirsiniz. Son olarak ise kısa bir alışveriş ile Lefkoşa turunuzu ölümsüzleştirebilir, küçük hatıralar satın alabilirsiniz. Lefkoşa’nın özellikle çeşitli el işi ürünleri oldukça ünlü olduğundan bu tip ürünler almayı tercih edebilirsiniz.

Girne Gezi Rehberi

Girne’ye geldiğinizde ilk olarak limana yakın bir konaklama noktası seçmenizi öneririz. Çünkü Girne Limanı ve çevresi her daim hareketli ve keyifli olmaktadır. Lefkoşa’dan Girne’ye gelirken, çeşitli araçları tercih edebiliyorsunuz. Araç kiralama ise şüphesiz ki bunların en hızlı olanı. Bu durum ayrıca şehir içi gezilerinizde de size zaman kazandırabilir. Girne’de yapacaklarınıza dönecek olursak, Girne Limanı’nda nefis bir yemek yedikten sonra, Girne Kalesi ve kapsamında yer alan Batık Gemi Müzesi gibi değerli noktaları ziyaret edebilirsiniz. Ardından ise yine limanda nefis bir dondurma keyfi yapıp Akdeniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Girne’de Girne Kalesi’nden sonra ziyaret edebileceğiniz yerler ise Baldöken Mezarlığı, Hz. Ömer Türbesi, Antiphonitis Kilisesi, Roma Bizans Kaya Mezarları, Akdeniz Köyü, Sourp Magar Manastırı, Barış ve Özgürlük Müzesi ve de Halk Sanatları Müzesi gibi noktalardır. Ayrıca Walt Disney ve Umberto Eco gibi isimlere ilham verdiği düşünülen St. Hilarion Kalesi’ni de unutmamak gerek. Tarihi ve kültürel duraklardan sonra ise kendinizi plajların huzuruna bırakabilirsiniz. Escape plajı bu anlamdaki ilk tercihiniz olacaktır. Kentin en ünlü plajı olan bu nokta, ücretli giriş ile ziyaretçilerini kabul ediyor. Ayrıca plaj çevresinde çeşitli yeme içme mekânları da mevcuttur. Gece ise kentin ünlü gece kulübü ve kumarhanelerini deneyebilirsiniz. Özellikle ünlü kumarhaneleri tatilinizin son günlerine bırakmak sizin için daha sağlıklı olabilir. Hele de bu anlamda tecrübe sahibi değilseniz.

Gazimağusa Gezi Rehberi

Kıbrıs adasının Girne’den sonra bir başka liman kenti olan Gazimağusa, özellikle derin limanı ile adından söz ettirir. Ününün bir kısmı da muhteşem sahillerinden gelir. Hele de Altın Kumsal, ünü ile turistleri bu bölgeye çeker. Adeta altın rengindeki kumsalın, berrak Akdeniz ile buluşması adeta bir sanat eseri gibi görünmektedir. Bunun yanında çıplaklar plajı kentin ünlülüğünü sağlayan bir başka sebep. Gazimağusa’da deniz tatili oldukça keyifli olacaktır. Bunun yanı sıra ziyaret etmek isteyeceğiniz tarihi, dini ve de kültürel noktalar ise basit olarak şu şekilde sıralanabilir; Lala Mustafa Paşa Camii, St. Barnabas Manastırı, Nazım Hikmet Zindanı ve Müzesi, Othello Kalesi, Salamis Antik Kenti ve daha görülmeye değer pek çok kilise ve benzeri tarihi yapı söz konusudur.

Özellikle Salamis Antik Kenti, belki de adanın en kıymetli noktasıdır. Çünkü hem antik dönemlerin en kıymetli kalıntıları burada yer alır, hem de pek çok tarihi değerin Salamis ile bağlantısı mevcuttur. Örneğin St. Barnabas Kilisesi’ne ismi verilen St. Barnabas’ın da Salamisli olduğu bilinir. Adanın farklı yerlerinde yer alan müzelerde de Salamis Antik Kenti’ne ait kıymetli eserleri görmeniz mümkündür. Bu sebeple de Salamis en çok ziyaret edilen noktalardan biri.

Diğer tarafta yine yakında yer alan ve adanın en uç noktası olan Karpaz, görülmeye değerdir. Bu bölge, ada geneline örnek teşkil edecek niteliğe sahip. Çünkü burada Türkler ve Rumların nasıl da barış içerisinde yaşadığına tanık olabilirsiniz. Ayrıca çok sayıda güzel sahil, caretta caretta kaplumbağaları ile doğallığını koruyarak, size denize girme fırsatı sunacaktır. Hoş sohbet insanlar ile geçireceğiniz zaman ise cabası. Pek çok restoran, kafe ve gece kulübü ise artan zamanlarınızın durağı olacaktır. Yine adaya ait olan geleneksel lezzetleri bu bölgede de tadabilirsiniz. Ceviz reçelini denemeyi unutmayın ve gece kulüplerini de özellikle Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri görebilirsiniz.