Adanın Kısa Tarihi; Kıbrıs, çok eski tarihlerden bu yana yerleşime sahip olan bir ada olması ve de stratejik konumu ile önem taşımıştır. Akdeniz’de yer alan üçüncü büyük ada olarak toplamda 9 bini aşan yüz ölçümüne sahiptir. Bunun ise yüzde 30’luk kısmı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’dir. Adanın en dikkat çeken özelliklerinden biri ise başkentidir. Lefkoşa bugün hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hem de Rum Kesimi’nin başkenti olma özelliği taşıyor.

Ortadan Yeşil Hat ile ikiye ayrılan kent, bu özelliği ile yani iki ülkenin de başkenti olması özelliği ile dünyada tektir. Kuzeyde Türkler yaşarken, güneyde Rumlar yaşamaktadır ve ara bölgelerde de BM Barış Gücü konumlanmıştır. Kıbrıs’ta gezerken göreceksiniz ki farklı dönemlere ait tarihi kalıntılar bugün hale görülebiliyor. Hem antik kentler, hem tarihi kiliseler hem de Osmanlı eserleri, ada üzerinde görmeniz gereken bazı yerlerdir ve buradan anlıyoruz ki adanın tarihi son derece köklüdür.

Adanın bitki örtüsü ise mutfak kültürünü de etkilemiştir. Adaya özel sebze ve meyveler söz konusudur. Bitki örtüsü genel anlamda turunçgiller, zeytinlikler, makilik ve bodur ağaçlardan oluşmaktadır. Ayrıca ormanlık alanında mevcut olduğunu belirtmek gerek.
 

Kıbrıs’a Nasıl Ulaşılır?

Bir ada olan Kıbrıs’a hava yolu ya da deniz yolu ile ulaşmak mümkündür. Şüphesiz ki en konforlu ulaşım şekli hava yolu olacaktır. Uçak bileti satın alarak, kısa sürede adaya ulaşabileceğiniz gibi, konforlu olarak yorulmadan varış gerçekleştirebilirsiniz. Bu sebeple de Kıbrıs’a giderken, konfor ve zaman tasarrufu amaçlıyorsanız hava yolunu tercih etmelisiniz. Ankara, İstanbul ve İzmir üzerinden tarifeli olarak düzenlenen seferler ile doğrudan Ercan Havalimanı’na iniş yapabilirsiniz. Adı geçen büyük illerimiz dışından gelecekseniz ise bu şehirlerden aktarmalı olarak Kıbrıs’a ulaşmanız mümkündür. Aktarma yapsanız dahi sürenin çok uzamaması ve konforlu bir yolculuğun söz konusu olması, hava yolu ulaşımını cazip kılmaktadır. Hele de uçak biletinizi erken almışsanız, hem ucuz hem konforlu hem de hızlı bir yolculuk satın almış olacaksınız.

Hava yolu ulaşımı dışında bir seçeneğiniz daha bulunuyor adaya ulaşmak için. O da deniz yoludur. Ülkemizde Mersin, Taşucu ve Alanya limanlarından hareket eden feribotlar, düzenli seferler ile Kıbrıs’a ulaşır. Bu da seferleri takip ederek, sizin de istediğiniz zaman adaya feribotla geçmenizin mümkün olduğu anlamına geliyor. Özellikle kış aylarında denizde hava koşullarının olumsuz etkiler yaratabilmesi sebebi ile çok cazip bir seçenek olmadığını belirtmek gerek. Bunun dışında ise hava ile ilgili olarak bir sıkıntı görmüyorsanız tercih edebilirsiniz. Ancak şüphesiz ki feribot ile ulaşım sağlamak, hava yolu kadar konforlu bir seçenek değildir. Tatiliniz öncesinde bu değerlendirmeyi yaparak kararınızı vermelisiniz.
 

Ne Zaman Gitmeli?

Kıbrıs Akdeniz’in ortasında yer alan bir ada olarak, sıcak bir iklime sahiptir. Yaz ayları hem kurak hem de çok sıcak olmakta, sıcaklık değerleri 45 – 50 derecelere kadar ulaşmaktadır. Buna bağlı olarak kış aylarında da çok düşük değerler beklemek yanlış olur. Kıbrıs’ın kışları ılık geçmektedir. Öyle ki sıcaklık değerleri 15 – 20 derece seviyesinde seyrederek, turistleri kış aylarında da adaya davet etmektedir. Tatilcilere gelince yılın her zamanında Kıbrıs’ta turist görmek mümkün. Ancak deniz tatili için dahi olsa, yaz ayları bazen fazla bunaltıcı olabiliyor. Bu anlamda hassas olanların, bahar aylarını tercih etmesi önerilir. Özellikle de sonbahar, Kıbrıs için ideal seyahat zamanı olarak ifade edilir.

Kış aylarında Kıbrıs’a gitmek ise daha çok kültürel nitelikli bir gezi sağlayacaktır. Çünkü her ne kadar ılık bir iklimden söz etsek de deniz için uygun değildir. Ayrıca yılbaşı kutlamaları için de Kıbrıs’ı tercih etmek mümkün. Adanın lüks eğlence mekânları, konserler ve Showlar ile özel programlar hazırlıyor. Siz de bu tip bir etkinliğe katılmak isterseniz, bu da kış mevsiminde Kıbrıs’ı tercih edeceğiniz anlamına geliyor. Görülüyor ki Kıbrıs, her zaman seyahat meraklılarının hedefinde. Her zaman Kıbrıs’a gitmek için bir sebebiniz olabilir. Girne Limanında balık yemek, Lefkoşa’nın tarihi yerlerini gezmek, Gazimağusa’nın denizinin tadını çıkarmak dahi başlı başına yeterli sebeplerdir.
 

En Ünlü Sahilleri

Kıbrıs’a gitmeden önce bilmeniz gerekenlerden biri de ünlü sahilleridir. Birbirinden dikkat çekici plajları ile size farklı deneyimler sunmaktadır. Kimisi eğlencenin doruklarını vadederken, kimisi sakinliği sunuyor. Kimisi ise doğanın gizli kalmış güzelliklerini ortaya çıkarıyor. Bu sebeple, tatil öncesinde ne tür bir tatil istediğinize karar vermeniz ve buna göre plaj rotanızı çizmeniz uygun olacaktır. Kıbrıs sahilleri denince ilk olarak akla dünyaca ünlü olan Altın kumsal gelir. Hem efsanelere konu olan hem de güzelliği ile büyüleyen sahil, mutlaka gidilmesi gereken bir kıyı olarak değerlendirilebilir. Sonra ise farklı bir doğa güzelliğine sahip olan Konnos Koyu akla gelir. Konnos Koyu, deniz mağaraları ile çevrili berrak Akdeniz sularına sahiptir. Burada dalış yapabilir ve birbirinden güzel manzaralara tanık olabilirsiniz. Mavi bayrak standartlarında olduğunu ise belirtmeye dahi gerek yok.

SU sporları ve benzeri ile ilgileniyorsanız ve sosyal etkinlikleri ile sizi eğlendirecek bir kıyı arayışında iseniz Nissi Plajı sizin için ideal olacaktır. Burada birbirinden renkli ve hareketli kafeler ve publar mevcuttur. Ayrıca kalabalığı ile sosyalleşmenize de fırsat tanır. Son olarak bahsedeceğimiz sahil ise Escape plajı. Burası tam anlamı ile plaj eğlencelerinin merkezidir. Canlı müzik, dans, plaj voleybolu, çok sayıda bar ve kafe ile gençlerin akın ettiği bir sahil olma özelliği taşıyor. Üstelik burada eğlence gece gündüz fark etmeden sürüyor.
 

Görmeye Değer Tarihi Yapıları

Kıbrıs, tarihi yapıları ile farklı kültür ve medeniyetleri günümüze taşıyor. Bu sebeple de adada tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkmak son derece keyifli olacaktır. Bu anlamda elbette ki ilk akla gelen başkent Lefkoşa oluyor. Lefkoşa’da görülmeye değer yerler Surlariçi bölgesindedir. Bu sebeple genel olarak Surlariçi gezisi önermekteyiz. Burada tarihin içerisinde gezineceksiniz. Ardından ise yine Lefkoşa’da yer alan Büyük Han ve Selimiye Camii sizi bekliyor. Her ikisi de Osmanlı İmparatorluğu’nun günümüze bıraktığı kıymetli yapılardır.

Girne’ye geçecek olursak, kayalıkları üzerinde görkemli bir duruşa sahip olan St. Hilerion Kalesi, merakla ziyaret edeceğiniz bir adrestir. Üstelik kale pek çok ünlü isme de esin kaynağı olmuştur. Umberto Eco ve Walt Disney ‘in kaleden esinlendiği söylenir. Girne’deki bir başka ziyaret noktası olan Pella Pais Manastırı ise zaman zaman klasik müzik konserlerine sahne olmaktadır ve keyifli dakikalar yaşatmaktadır. Girne Kalesi ve Girne Yat Limanı ise kesinlikle unutulmaması gereken tarihi bölgelerdir. Her ikisi de ayrı ayrı değer taşır ve turistler için anlam ifade eder.

Güzelyurt ise Aziz Mamas Kilisesi ile hatırlanır. Tarihi bir yapı olmasına karşın bölgede halen kullanılan nadir kiliselerden biri olarak dikkat çekmektedir. Gazimağusa’da dikkat çeken tarihi değerlerden ilki, Lala Mustafa Paşa Camii’dir. Kiliseden camiye çevrilmiş olan yapı, halen kullanılmanın yanında, avlusunda bulunan ve yapım tarihinde ekilmiş olan ağaç ile de anlamlanmaktadır.