Kış boyunca iş, okul ve benzeri sebepler ile yorulmuş oluruz ve deniz, kum ve güneş hayallerimizi süsler. Havanın ısınması ile birlikte tatil planları yapmaya başlamamız da bu sebeptendir. Ancak tatil programı yaparken, farklı kavramlar bizi bekliyor ve bu kavramların anlamlarını çözmek de her zaman kolay olmuyor. Otelden otele küçük farklılıklar olabilecek olsa da, en çok duyacağımız kavramlardan, daha doğrusu otel konseptlerinden birisi her şey dâhil tabiridir. Peki, her şey dâhil otel denildiğinde ne anlamamız gerekir? Neler bu tanımın kapsamına girer, neleri dışında tutmak gerekir? Tüm bu soruların cevabı için okumaya devam edin.

Genel anlamda her şey dâhil tanımı, yeme – içme konseptlerinin tanımı olarak kullanılır. Yani bu kavram, yeme – içme düzeni ile ilgilidir. Sizin tatiliniz boyunca sınırsızca yiyip içmenizi ifade eder. Otelde o anda mevcut olan her yemek sizin de alacağınız hizmet dâhilinde olacaktır. Alkolsüz içeceklerin tamamını kapsayan her şey dâhil konsepti, alkollü içeceklerde de yerli olanları kapsamaktadır. Yani ithal alkollü içecekler bunun dışında değerlendirilir. Önemli bir detay olması sebebi ile bunun bilincinde olmalısınız. Diğer taraftan her şey dâhil denildiğinde, otelin çeşitli aktivitelerinin de bu tanım kapsamında olduğu sanılabiliyor. Oysa başta da söylediğimiz gibi, bu tanım yeme – içme sistemi ile ilgilidir. Yani, aktiviteler ayrı ücretlere tabi olabilir. Bu yönde bir beklenti içerisinde olmamak gerekir. Her otelin kendine has bir sistemi ve tarzı vardır. Bu sebeple sizin tercih ettiğiniz otelin, her şey dâhil seçenek kapsamında ücretsiz olarak sunduğu aktiviteler yer alıyor olabilir. Ancak bu durum her şey dâhil otellerin, aktiviteleri de ücretsiz olarak sunduğu yorumunu yapmamızı sağlamaz. Sınırlı sayıda aktivite ücretsiz olsa da diğerleri yine ayrıca bir ödemeye tabi olacaktır. Bu sebeple aktiviteler ile ilgili yeterince bilgi almanız önerilir. Bu durum sürprizler ile karşılaşmamak için önemlidir.

Yeme – içme sistemindeki her şey dâhil konseptinden bahsettik ancak bunda da belirtmek gerek ki, belirli saatler sunulmaktadır ve bu saatler içerisinde yemek servisi yapılmaktadır. Bunları takip etmeniz önem taşır, çünkü bu saatler dışında yemek yemek istediğinizde oda servisi size ekstra ödemeler çıkarabilir. Kısacası, her şey dâhil otellerde bazı kurallara dikkat etmeniz gerekecektir. Saatlere uygun hareket ettiğinizde ise hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Aktiviteler konusunda da temkinli olmanız gerekir. Hele de sürprizler ile karşılaşmak istemiyorsanız, her aktivite öncesinde bilgi almalı, araştırma yapmalısınız. Örneğin, tekne turu ya da yakın çevre gezileri gibi etkinlikler, genellikle ultra her şey dâhil otellerde dahi ekstra bir ücrete tabi oluyor. Bu sebeple kesinlikle bilgi almanın gerektiğini görebilirsiniz. Bunun yanında bazı otel içi aktiviteler ekstra ödeme gerektirmeyecektir. Doğrudan katılabilir ve tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Şüphesiz ki herkes tatile dinlenmek, eğlenmek, yorgunluğunu atmak ve belki de yeni dostlar edinip keyifli zaman geçirmek için çıkmaktadır. Bu durumda da mümkün olduğunca bu tip sınırlardan uzak durmak gerek. Sınırlar ile çok fazla kısıtlanmak istemiyorsanız, her şey dâhil konsepti sizin için de uygun olabilir. Çünkü sadece basit bazı detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun dışında bir şey yapmanıza gerek yok. Tatil konseptiniz size her şeyi sınırsızca sunacaktır. Keyif dolu ve unutulmaz bir tatil için seçeceğiniz her şey dâhil oteli de çok önemli. Unutmayın ki her otelin belirlediği kapsam belli oranlarda değişiklik gösterebilir. Bu da sizi şaşırtabilir. Rezervasyonunuzu yaparken tam bilgi aldığınız takdirde sürprizler ile karşılaşmayacak, harika bir tatil yapacaksınız.