Kıbrıs Adası bütünüyle Akdeniz’in en güzel kıyılarına sahiptir ve bir bütün olarak yüklü olduğu tarihi ve kültürel değerler ile anlam taşımaktadır. Her bir köşesinde farklı bir efsaneye, farklı bir hikâyeye rastlamak mümkündür ve bu özelliğinin yanında büyüleyici doğallığı, kıyılarında insanı etkisi altına almaktadır. Kıbrıs Adası’nın kuzey kısmı yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ülkemizden en çok ziyaret edilen yerlerden biridir. Bunda tabi uçak bileti uygunluğu, vizesiz gidilebilmesi, fiyatların uygunluğu ve de sahip olunan muhteşem tatil imkânları etkili oluyor. Diğer taraftan adanın kuzey kesimi de oldukça ilgi çekicidir. Yalnız güneyde yer alan Güney Kıbrıs Rum Kesimi’ne gitmek için biraz daha farklı bir yol izlememiz gerekiyor ve tatilimiz öncesinde bazı uyarılara kulak asmamız gerekiyor.

Güney Kıbrıs’a doğru yola çıkmadan önce şunu bilmeniz gerekiyor; ülkemizden doğrudan bu rotada yol almanız mümkün değil. Öncelikle Yunanistan’a Atina’ya gitmeniz gerekiyor. Buradan düzenlenen seferler ile Güney Kıbrıs’a varış yapabilirsiniz. Bunun için de ayrı ayrı bilet almanız gerekiyor. Kısacası yolculuğunuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne olduğu kadar kolay olmayacak. Ülkemizden Atina’ya ulaşım sağlayan herhangi bir Türk şirketini tercih edebilirsiniz ancak Yunanistan üzerinden farklı bir şirket ile devam etmeniz gerekecektir. Bunun dışında ulaşım ile ilgili bir sıkıntı yaşamaz, Atina üzerinden doğrudan Lefkoşa’ya iniş yapabilirsiniz. Tabi Güney kısmına!

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Türkiye vatandaşlarından vize istemektedir. Avrupa ülkeleri için geçerli olan vize prosedürleri Güney Kıbrıs için de geçerlidir. Bu şekilde işlem yapılarak, vize başvurusu yapılır ve vize alınır. Daha sonra buna göre yola çıkarsınız. Pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs’a geçiş kaydının olmaması da sizin için avantaj teşkil edebilir, çünkü Rumlar bazen bu tip şeylere takılabiliyorlar. Diğer taraftan Avrupa Birliği üyesi ülkelerin vatandaşları için Güney Kıbrıs’a geçişte vize gerekmiyor ve vize almadan 3 ay boyunca burada kalınması mümkün oluyor. Sizin de eğer Avrupa Birliği vatandaşlığınız varsa, bu sayede kolayca Güney Kıbrıs Rum Kesimine geçiş yapabilirsiniz.

Güney Kıbrıs, pek çok kenti ile oldukça güzel bir tatil bölgesidir. Muhteşem kıyıları, uçsuz bucaksız sahilleri, güneşi ve denizi ile tam bir yaz tatili merkezi olmakla birlikte, geçmişe ait pek çok kalıntısı ve tarihi yapısı ile de turistik niteliğe sahiptir. Kuzey Kıbrıs ile benzer özellikler gösterse de İslami yapıların izlerinin neredeyse tamamen silinmiş olması, Türklerin burada pek sevilmemesi gibi durumlar belki sizde rahatsızlık oluşturabilir. Bu kesimde genel olarak İngilizce ve Yunanca konuşuyor. İngilizce biliyorsanız rahatlıkla herkesle anlaşabilirsiniz ve iletişimde problem yaşamazsınız. Kuzey Kıbrıs’ta ise bunlara ek olarak Türkçe de konuşulduğu için işiniz çok daha kolay olacaktır.

Tatil programınızı yaparken ise isterseniz kendi araştırmalarınız ile seçim yapabilir ve rezervasyonlarınızı da yapabilirsiniz. Ancak daha kolay bir yöntem olarak sunulan tur paketlerini değerlendirebilirsiniz. Böylece çok daha kolay bir şekilde, çok daha kısa süre içerisinde tatil programınızı hazırlamış olacaksınız. Size sadece gidip bu keyfi yaşamak kalacak. Muhteşem Güney Kıbrıs sahillerini de görmüş olacak ve farklı bir tatil deneyimi yaşayacaksınız. Güney Kıbrıs’a gitmeden önce burada oldukça hareketli plajlar ve muhteşem kulüpler olduğunu bilmelisiniz. Eğer siz de tatilde eğlence arayanlardansanız, tüm gün süren partilerin ve çeşitli spor etkinliklerinin olduğu plajları seçebilirsiniz. Gece ise gece kulüplerinin eğlencelerine dâhil olabilirsiniz. Avrupalıların bu bölgede yoğun olarak tatili tercih ettiğini göreceksiniz. Farklı kültürlerden insanlar ile tanışarak, tatilinizi yeni arkadaşlarınız ile taçlandırabilirsiniz.