Kıbrıs’ın olmazsa olmaz tatil ve gezi durağı Girne, hem yaz tatili, hem yeni yıl kutlamaları hem de tarihi ve kültürel geziler için otellerierken rezervasyon fırsatları ile ideal bir duraktır. Kolay bir ulaşım ile kente ulaşıp, çeşitli bütçelere hitap eden konaklama seçenekleri arasından seçim yaparak burada zaman geçirebilirsiniz. Adanın en güzel karelerini burada göreceğinize hiç şüphe yok. Peki, Girne’de nereleri görmek şarttır? Olmazsa olmaz gezi merkezleri nelerdir? Hep birlikte bakalım Girne’de gezilecek yerler nerelermiş;

  1. Girne Kalesi

Girne Kalesi, şehir için bir gezi noktası olmaktan öte, gezi başlangıç noktası olarak değerlendirilebilir. Ayrıca güne başlamak için de çok idealdir. Kale kapsamında pek çok kalıntı da yer aldığından görülmeye değerdir. Diğer taraftan muhteşem Akdeniz manzarasına karşı keyifli zaman geçirebileceğiniz bir yapıdır. Merkezi konumu ise gezginlerin ya da tatilcilerin ilk durağı olmasında oldukça etkili oluyor. Siz de Girne Kalesi’ni ziyaret etmekten öte, gezinize buradan başlayabilirsiniz. Üstelik bu bölgede yer alan pek çok mekân size lezzetli Kıbrıs yemekleri sunacak ve nefis bir kahve molası yapmanıza imkân tanıyacaktır.

  1. Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi, Girne Kalesi kapsamında yer alan müzelerden bir tanesidir. Ayrıca en önemlisidir ve de turistleri bu bölgeye çeken özel bir öneme sahiptir. Dünya genelinde az benzeri olan batık gemiz müzesi, oldukça eski tarihlere ait olduğu tespit edilen geminin gün yüzüne çıkarılması ile kurulmuştur. M.Ö. 300’lü yıllarda Kıbrıs adasının açıklarında yakalandığı şiddetli bir fırtına sonucu battığı tahmin edilen bu eski gemi, Girne Limanı’nın 1 mil kadar açığından 1970 yılında tesadüfen bulunmuştur. Sünger avcılarının görerek haber verdiği gemi, yapılan özel çalışmalar ile çıkarılmıştır ve bu müze kapsamında sergilenmektedir. Burada gördüğünüz geminin 2300 yaşında olduğunu bilmek dahi, muhteşem bir his bırakıyor insanın üzerinde.

  1. Girne Limanı

Girne Limanı da yine şehrin kalbinin attığı noktadır. Kale ile bir arada yer alır ve bu sebeple de tarih ve doğanın buluşma noktası olarak ifade edilebilir. Girne Kalesi’ndeki gezinizi tamamladıktan sonra Girne Limanı’nda zaman geçirmekten keyif alabilirsiniz. Liman günün her saati size hitap edebilir. Birbirinden kaliteli restoranları, kafeleri, gece kulüpleri ve kumarhaneleri ile turistlerin çokça zaman geçirdiği bir yer olma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla şehrin kalbinin attığı nokta olarak tanımlamak çok da yanlış olmayacaktır.

  1. Bellapais Manastırı

Girne Limanı’ndan sonra 10 dakikalık bir kara yolu ulaşımı ile varabileceğiniz Ballapais Manastırı, Yakın Doğu’da yer alan en kıymetli ve en güzel gotik mimari örneği olarak değerlendiriliyor. Gotik sanatın bu güzel örneğini görmek isteyen turistler ise Ballapais Manastırı’nı görmeden gezilerini sonlandırmıyor. Kentin görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralarda bulunan bu yapı hem mimari özellikleri ile dikkat çekiyor hem de mimarisinin incelikleri ile ziyaretçileri buraya yönlendiriyor.

  1. St. Hilarion Kalesi

St. Hilarion Kalesi, görünümü sebebi ile Disney Şatosu olarak da ifade ediliyor. Çünkü her filminin başında yer alan Şato’nun St. Hilarion Kalesi olduğu iddia edilmektedir. Kıbrıs’ın en yüksek tepelerinden birinde yer alan kale, ulaşılması imkânsız gibi görünmektedir. Bu da yapının ihtişamını artırıyor. Zaten belli bir noktadan sonra biraz zorlu bir yolculuk ile kaleye ulaşılabiliyor. Ancak buna karşın ilgi çekici olduğunu belirtmek gerek. Yapıldığı dönemde Arap akınlarına karşıyı adayı korumak için bir gözetleme kalesi özelliğine sahip olmuştur. Bu sebeple de oldukça yüksek ve çevreye hâkim bir konuma inşa edilmiştir. Girne’de en görülmesi gereken yerler olan bu noktalar, size keyifli zaman geçirtebilir.