Girne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en gözde tatil yerlerinden biri olarak biliniyor ve bu sebeple de yaz aylarında en yoğun bölgelerden biri oluyor. Beşparmak Dağları ile Akdeniz’in ortasında yer alan şehir, Akdeniz kentlerine özgü bir büyüye sahip. Tarihin oldukça eski dönemlerinden bu yana kıymetli olması ise bugünkü değerinin bir sebebidir. Sahip olduğu tarihi ve doğal değerleri, muhteşem sahilleri ile yaz aylarında ideal rotalardan biri haline geliyor.  Girne’de deniz, kum ve güneşin tadını çıkarırken, tarihi bir yolculuğa da çıkacaksınız. Kentin eğlence dünyasına adım atmamak ise olmazsa olmazlardan biri. Yaz aylarında ayrı bir hareketlilik kazanan kentte, unutulmaz bir tatile imza atabilirsiniz. Şimdi gelelim Girne’de görülmesi gereken yerlere. Girne tatilinizde gezi programınızın olmazsa olmazı olan 10 farklı noktayı bir araya getirdik sizler için.

1. Batık Gemi Müzesi

Batık Gemi Müzesi, hem Girne’nin hem de Kıbrıs adasının dikkat çeken bir ziyaret noktası. Çünkü böylesine bir batık gemiyi, bugün görebileceğiniz yer sayısı oldukça azdır. Batık geminin hikâyesi ise sünger avcılarının fark etmesi ile başlıyor. Ada açıklarında fark edilen gemi, Pennsylvania Üniversitesi’nin araştırmacıları tarafından çıkarılmıştır. Gemi üzerinde yapılan araştırmalar ise geminin yük taşıdığı ve adanın açıklarında battığını ortaya çıkarmıştır. Bugün Batık Gemi Müzesi kapsamında sergilenir ve orijinalliği ile ziyaretçilerini etkilemektedir. Batık Gemi Müzesi, Girne gezisinin olmazsa olmaz uğrama noktası olduğundan siz de mutlaka gezinize dâhil etmelisiniz.

2. Sourp Magar Manastırı

Bir koptik manastır olarak inşa edilmiş olan yapı, Mavi Manastır olarak da bilinmektedir. Manastır hakkında ziyaret öncesinde bilgi edinmek gerekirse, mevcut verilere göre M.S. 10. Yüzyılda inşa edilmiş olması dikkat çekicidir. 15. Yüzyılda ise Ermeni Kilisesi’ne çevrildiği bilinmektedir. Bu hali ile Kudüs’e giden Ermeni hacıların uğrama noktası olmuştur. Henüz yakın sayılabilecek bir tarih olan 1974 yılına kadar da bu ziyaretlerin sürdüğü biliniyor. Bugün ise Sourp Magar Manastırı ‘nın sahip olduğu mistik atmosfer ve mimari özellikler, Girne’ye gelen tatilcileri etkiliyor. Buna bağlı olarak da kentte görülmesi gereken yerler arasında anılıyor.

3. Girne Limanı

Girne Limanı, aslında şehrin merkezidir. Çünkü en kalabalık olan ve en etkileyici nokta tam da burasıdır. Liman sahip olduğu tarihi değerler ile geçmişine dikkat çekerken, doğal güzelliği ile de huzur ve sakinlik sunuyor. Eski dönemlerde, Avrupa ve Anadolu için ambar olarak kullanılmış olan liman, bu sebeple gümrük binası ve de dalgakıran inşası ile daha da işlevsel hale gelmiştir. Bugün ise marina olarak kullanılıp, muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz çok sayıda kafe ve restorana ev sahipliği yapıyor. Bu sebeple Girne Limanı’na gidip siz de burada nefis bir kahve içebilir ya da Kıbrıs’ın balıklarının tadına bakabilirsiniz.
 

4. Kıbrıs Cafer Ağa Camii

Kıbrıs Cafer Ağa Camii, Kıbrıs’ın özel yapılarından biridir. Mimarisi ve tarihi ile büyüleyici olması sebebi ile Girne’de gezmeye zamanı olanların da rotasında yer alır. 1589 yılında yapıldığı bilinen tarihi cami, Kıbrıs Valisi olduğu bilinen Ağa Cafer Paşa tarafından inşa edilmiştir. Tek şerefeye sahip ve de tek minaresi olan ibadet merkezi, kuzey duvarında yer alan ahşap kafes ile çok daha ilginç bir mimariye sahip olmaktadır. Ayrıca caminin ardından, yakınında yer alan Hasan Kavizade Hüseyin Efendi Çeşmesi de görülmeye değer bir nokta olabilir. Çeşmenin yanında yer alan kemerler, kabartma sanatı ile büyüleyicidir.
 

5. Halk Sanatları Müzesi

İki katlı bir ev olan Halk Sanatları Müzesi özellikle yabancı turistlerin çok ilgisini çekmektedir. Girne Limanı bölgesinde yer aldığından sizin için cazip bir ziyaret noktası olacak olan Halk Sanatları Müzesi, ilk katında döğen, küp, zeytinyağı mengeneleri, karabasan ve dokuma tezgâhı gibi ilginç kalıntıları görücüye çıkarmaktadır. İkinci kata çıkıldığında ise tığ işleri, oyma çeyiz sandıkları, işlemeli masa ve başörtüsü, yün çorap gibi el işleri göze çarpmaktadır. Kıbrıs gezisi kapsamında unutulmaması gereken bir müze olması bir yana Girne’ye gelenler için adeta bir zorunluluktur Halk Sanatları Müzesi‘ni gezmek.
 

6. Barış ve Özgürlük Müzesi

Barış ve Özgürlük Müzesi, pek çok acıyı hatırlatan ve ada için büyük önem taşıyan bir müzedir. 1974 Kıbrıs Harekâtının başladığı gün olan 20 Temmuz’da karargâh olarak kullanılan evin girişindeki patlama çok sayıda şehide sebep olmuştur. Hem Kıbrıs Barış Harekâtını hem de yaşananları ölümsüzleştirmek adına müzeye çevrilen ev, tarihi bir belge niteliğine sahip olması sebebi ile Girne için özel önem taşıyan bir ziyaret noktasıdır. Bölgede yaşananların izlerini en iyi okuyabileceğiniz yerlerden biri olan müzeyi mutlaka gezi programınıza dâhil etmelisiniz.
 

7. Akhiropiitos Manastırı

Girne’de görülmeye değer yerlerin önemli bir kısmını kilise ve manastırlar oluşturmaktadır. Bunlardan biri olan Akhiropiitos Manastırı ise 6. Yüzyıla ait bir bazilika üzerine inşa edilmiş durumdadır. Zaman içerisinde yeni eklenen yapılar ile değişikliklere uğramış olsa da, temelde Bizans ve Lüzinyan mimarisinin özelliklerini taşımaktadır. 20. Yüzyılın başlarına kadar aktif olan manastır, bu tarihlerde keşiş kalmaması ile görevini tamamlamıştır ve bugün tarihi bir gezi noktası olarak turistleri ağırlamaktadır. Ayrıca mimari özelliklerinin nitelikli oluşu sebebi ile oldukça etkileneceğiniz bir yapı olduğunu belirtmek gerek.
 

8. Boğaz Şehitliği

Boğaz Şehitliği, adanın acı tarihini hatırlatan bir başka noktadır. 1974 yılında gerçekleştirilen Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında yaşamını yitirmiş olan askerlerin yattığı bu şehitlik, Lefkoşa – Girne yolunda yer alır ve çok sayıda asker, er, subay ve astsubay burada yer alır. Hüzünlendirici bir gezi noktası olan şehitlik, özellikle Türkiye’den Girne’ye gidenler için önemli bir ziyaret durağıdır. Şehitlikte yer alan anıt, heykeller ve rölyef çalışmaları da oldukça dikkat çekicidir ve görülmeye değerdir. Bu tip eklentiler, şehitliğin yapının ardından belli bir süre sonra, özel bir çalışmanın sonucu olarak gerçekleştirilebilmiştir ancak her biri görenleri etkileyen niteliktedir.
 

9. Antiphonitis Kilisesi

Girne’de deniz ve güneşin tadını çıkarırken, kalan zamanınızı değerlendirebileceğiniz kalıntı gezilerinden biri için Antiphonitis Kilisesi’ni tercih edebilirsiniz. Kilisenin isminin, “Cevap veren İsa” olduğu söyleniyor ve kiliseyi asıl ilginç yapan çok da rastlanmayan mimari özellikleri. Sekiz sütun ile desteklenmiş olan ve düzensiz sekizgen şeklindeki kubbesi, en dikkat çeken mimari özellikleridir. Ayrıca gotik taş işçiliği ile süslenmiştir. Bu anlamda da dikkat çekici bir kalıntı özelliği taşıyor. Kısaca duvar resimleri, gotik süslemeleri ve mimari özellikleri ile deniz tatilinizi renklendirebileceğiniz bir gezi durağıdır. 
 

10. Karmi Köyü

Doğal ve tarihi güzellikler merkezi olan Kıbrıs adasında saklı bir cennettir Karmi köyü. Girne’nin batı kesiminde, dağ yamacında yer alan bu şirin köy, eski ismi ile Karaman köydür. 1870’li yıllar ile birlikte adanın sömürge haline gelmesi, köyün İngiliz aristokratları tarafından dikkat çekmesine sebep olmuştur. Bugün köyün halen korunan doğa özellikleri, yoğunluklu olarak sömürge döneminde inşa edilmiş olan görkemli yapılar ile desteklenmektedir. Karmi Köyü’nün daracık sokaklarında nefis çiçek kokuları eşliğinde yürüyebilir ve birbirinden güzel görüntülere tanık olabilirsiniz.