Sadece Türkiye değil dünya genelinde tatilin adı Kıbrıs ile eşanlamlıdır. Çünkü Kıbrıs Akdeniz’in en güzel adalarından biri olarak, eşsiz sahiller, mükemmel bir doğa ve sıcakkanlı insanları ile turistler için çok caziptir. Özellikle de Gazimağusa, Kıbrıs tatili söz konusu olduğunda ilk durak noktalarından biridir. Kıbrıs otelleri ile, erken rezervasyon ve ulaşım fırsatları ile son yıllarda tatilcilerin ilk tercihi durumuna gelmiştir. 

Efsanelere konu olmuş altın kumsalında huzur bulmak ve dingin bir tatil geçirmek için Gazimağusa’yı tercih edebilirsiniz. Üstelik üniversite varlığı sebebi ile üniversite öğrencisinin de çok olduğu bu şehir, hareketliliği ile size eğlenceli de zaman geçirtecek. Mevcut olan tarihi ve kültürel gezi durakları ile tatilinizi keyiflendirecektir. En azından bir haftanızı ayırmanız gereken Gazimağusa, neden sıradaki tatil rotanız olmasın?

  1. Venedik Sarayı

Gazimağusa, tarihsel süreçte her zaman önem taşıdığı için bugün ziyarete açık noktaları da farklı farklı dönemlere işaret etmektedir. Venedik sarayı bölgenin en dikkat çeken tarihi yapısı olarak, büyük önem taşıyor ve Lüziyanlar döneminde 13. Yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Önceleri kraliyet sarayı olarak kullanılmış olan ve zaten bu amaç için inşa edilmiş olan yapı, bir süre bu amaçla kullanılsa da 1369 yılında yaşanan büyük bir deprem bu duruma son vermiştir. Bu deprem ile birlikte saray yıkılmıştır. Bugüne kadar ulaşan kalıntıları ise hem saraya dair hem de yaşanan döneme dair önemli izler taşımaktadır. Hem ülkemizden gidenlerin hem de dünyanın farklı yerlerinden gelen turistlerin ilgisini çeken saray, sizin de gezi programınızda mutlaka yer alması gereken bir durak olacaktır.

  1. Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Ünlü şair Namık Kemal’in oyunu olan “Vatan Yahut Silistre” ‘nin İstanbul Gedik Paşa Tiyatrosu’nda sergilenmesi, sürgüne gönderilmesinde etkili olmuştur. 1873 yılında Namık Kemal Gazimağusa’da bulunan bu zindana sürülmüştür. İki katlı bir yapının ilk katı olan zindanda bir süre kaldıktan sonra üst kata çıkarılmıştır ve bir süre sonra da sürgün yaşamı dönemin padişahı olan 5. Murat ile son bulmuştur. Namık Kemal’in affedilmesinden sonra bu yapı bir müze haline gelmiştir. 1993 yılından bu yana müze olarak ziyarete açık olan yapıda hem çeşitli parçaların sergilendiği müze kısmını hem de Namık Kemal ‘in tutulduğu zindanı görebilirsiniz. Venedik Sarayı’na yakın konumu ile ziyaret için de uygun bir durak olduğunu söyleyebiliriz.

  1. St. Barnabas Manastırı

St. Barnabas Manastırı oldukça eski bir yapıdır. Bununla birlikte dikkat çekici efsaneler ile anılır. Yahudi bir ailenin çocuğu olduğu bilinen St. Barnabas, Salamis antik kentinde yaşarken, Kudüs’e gider. Döndüğünde ise bu bölgede Hıristiyanlığı yayma çalışmalarına başladığı için dikkatleri üzerine çeker. Bu sebeple halk tarafından öldürülür ve cesedi de bir bataklığa gizlenir. St. Barnabas ‘ın öğrencileri ise cesedi bularak mezarını yapar. 477 yılında ise İstanbul’da bulunan İmparator Zeno tarafından burada bir manastır inşa edilir ve ismi de St. Barnabas Manastırı olur. Bugün hem bu efsaneleri hem de mimarisi ile şehrin en kıymetli tarihi değerleri arasından yer alan manastır, görmek isteyebileceğiniz duraklardan biridir.

  1. Can Bulat Müzesi

Kilis Sancak Beyi olan Can Bulat anısına yapılmış olan aynı zamanda na’şı da bulunan bu durak, Kıbrıs’ın fethinde yer almış önemli bir isimdir. Fetihte yaşanan ilginç olaylar, sonucu Can Bulat Bey’in kafası koptuğu halde atında savaştığı efsanesi ile anlatılır. Bunun üzerine yüreklenen Osmanlı askerleri, Kıbrıs’ı fethedebilmiştir. Dolayısıyla türbesi de burada yer alır. Ayrıca bir de Can Bulat Bey anısına müze yer alır burada. Ziyaret edebileceğiniz noktalardan biridir.

  1. Kutup Osman Tekkesi

Kutup Osman Tekkesi, Gazimağusa surlarının dışında kalan bir gezi noktası. Kutup Osman kimdir diye soracak olursanız ise kısaca şöyle anlatalım; adada Halvetiye Tarikatı’nın kurucusu olarak bilinen Şeyh Fazlullah Efendi’nin oğludur Kutup Osman. 4. Mehmet’in emri ile sarayda imamlık ve eğitmenlik yapmıştır. Bu sebeple de hem bu bölge için gurur kaynağı olmuştur hem de tarihin unutmadığı isimlerden biri haline gelmiştir. 1824 yılında türbesi yenilenmiştir ve bugün de ziyarete açıktır.

  1. Lala Mustafa Paşa Camii (St. Nicholas Katedrali)

St. Nicholas Katedrali, bu bölgede yer alan Venedik Sarayı gibi bir Lüzinyan dönem eseridir. Katedralin 1298 ile 1312 yılları arasında inşa edildiği sanılıyor. Yapının sahip olduğu süslemeler ve detaylar, St. Nicholas Katedrali’ni adanın en gösterişli ve en gotik yapılarından biri haline getiriyor. Geçmişte taç giyme törenlerinin yapılmış olduğu bu katedral, 1571 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun fethi ile nitelik değiştirmiştir. Minarenin eklenmesi ile birlikte bu yapı cami haline gelmiştir ve o günden bu yana Lala Mustafa Paşa Camii olarak bilinmektedir. Bugün de ibadete açık olan camiyi ister ibadet için isterseniz de sadece ziyaret edip değerlerini görmek için gezi programınıza dâhil edebilirsiniz.

  1. Othello Kalesi

Othello Kalesi ise yine adada geçmişte egemen olmuş olan Lüziyanların bıraktığı bir izdir ve kentteki diğer değerleri ile mimari açıdan benzerlik gösterir. Othello Kalesi ayrıca bulunduğu konum ile de dikkatleri çekiyor. 12. Yüzyılda limanı savunmak maksadı ile inşa edilmiş olan kale, pek çok ünlü isme de esin kaynağı olmuştur. Umberto Eco ve Walt Disney’in Othello Kalesi’nden ilham aldığı söylenir. Surlar ile çevrili olan bu şehrin önemli bir girişidir Othello Kalesi ve de mimari özellikleri göz kamaştırır. Hem bu sebeple hem de önemli eserlerde izi olduğuna inanıldığı için Othello Kalesi en çok ziyaret edilen noktalardan biridir.

  1. Salamis Antik Kenti

Geçmişi M.Ö. 11. Yüzyıla kadar uzanan Salamis Antik Kenti, sadece şehrin değil, adanın geçmişinde önemli bir yer tutuyor. Adada sayısı çok da fazla olmayan antik kentlerden biri olarak, aynı zamanda St. Barnabas ile de adından sıkça söz ettirir. Salamis Antik kenti kapsamında yer alan tiyatro kilise gibi binalar ise döneminde oldukça gösterişli ve ilgi çekiciyken bugüne kentin oldukça az kalıntısı ulaşmıştır. Erken Hıristiyan tarihine dair önemli verilere ulaşabileceğiniz antik kenti, gezinize dâhil etmeniz mümkün. Ulaşımın kolay olması bu anlamda sizin için bir kolaylık olacaktır. Deniz tatilinizi farklılaştırmak isterseniz siz de Salamis Antik Kenti ‘ni ziyaret edebilirsiniz.

  1. Altın Kumsal

Gazimağusa’nın limanı da kumsalları da oldukça ünlü. Bu sebeple sadece Türkiye’den değil dünya genelinden pek çok turistin tercihi Gazimağusa’dan yana oluyor. Altın Kumsal ise kentin kıyıları arasında en dikkat çekeni olarak ifade edilebilir. Burada denizin berraklığı ile altın rengi kumsalın buluşması mükemmel bir doğa manzarası çiziyor. Diğer taraftan caretta carettaların yumurtlama alanı olan sahil oldukça doğal nitelikli.

  1. İkon Müzesi

İkonz Müzesi, adanın önemli müzelerinden biri olarak ifade ediliyor. St. Barnabas Manastırı içerisinde yer alan İkon Müzesi, kıymetli ve görmeye değer eserleri bünyesinde barındırıyor. Siz de müze ziyaretlerinden hoşlanan gezginlerdenseniz, İkon Müzesi’ni görmeden kentteki tatilinizi sonlandırmamalısınız. Üstelik deniz, kum ve güneşi ardınızda bırakıp kentin böylesine güzelliklerini görmek size de iyi gelecektir.