Gazimağusa, Kıbrıs Adasının deniz kıyısında yer alan şehirlerinden biri olarak, mükemmel bir Akdeniz atmosferine sahiptir. Lüzinyanlar devri ile birlikte gelişme belirtileri gösterip dikkatleri çekmeye başlayan şehir, Yakın Doğu ile Avrupa arasında bir köprü niteliğine sahiptir. Gazimağusa’nın en dikkat çeken özellikleri ise tatilcileri etkileyen özelliklerdir. Öncelikle belirtmek gerek ki, şehrin sahip olduğu liman, Kıbrıs’ın tek Derinsu limanıdır. Diğer taraftan şehrin altın kumsalları, dünyaca ünlü olan kıyılardır.

Burada tatil yapmak sizin için hem eşsiz bir deneyim olacaktır hem de huzur bulup, yılın yorgunluğunu atacağınız bir tatil olacaktır. Dolayısıyla Kıbrıs adasında bir yaz tatili planlıyorsanız, dünyaca ünlü altın kumsalları unutmamalı ve planınızı Gazimağusa yönlü olarak yapmalısınız. Üstelik kente havalimanı 50 km kadar uzakta yer alır. Bu sebeple de rahatlıkla hava yolu ulaşımını kullanarak tatile çıkabilirsiniz. Şehir içinde ise ister taksi ile ister araç kiralayarak gezebilirsiniz. Akdeniz’in en güzel siluetlerinden birine sahip olan şehir, sizin için son derece dinlendirici bir yaz tatili vadederken, aynı zamanda kültürel anlamda da tatmin edecek gezi merkezlerine sahiptir. Hem yaz tatili yapıp hem de tarihi değerleri inceleyebileceğiniz bir tatil için doğru adrestesiniz. Peki, bakalım Gazimağusa’da gezip görülecek nereler var?

Tatilde Konaklama

Kıbrıs tatilinde konaklama için o kadar çok seçeneğiniz var ki, hatta bu kadar küçük bir kentte bu kadar çok otel ve tatil köyü olması sizi şaşırtabilir. Bu durum tatilci sayısının çokluğu ile ilgilidir. Çünkü Gazimağusa, sahilleri, doğası ve tarihi ile gerçek anlamda ünlü ve ilgi çekici bir kenttir.  Dolayısıyla konaklama için çok fazla seçeneğiniz mevcut. Eğer yüksek sezonda gitmiyorsanız çok şanslısınız.

Kente varış yaptıktan sonra bile konaklama yapacağını yeri seçebilirsiniz. Ancak yaz aylarında gidiyorsanız, istediğiniz yerde konaklamanız çok da mümkün olmayabilir. Çünkü kent çok fazla turist çekiyor ve tatil merkezleri de oldukça yoğun oluyor. Bu durumlarda ise gitmeden belli bir süre önce ayarlamalarınızı yapmalı ve konaklama yerinizi ayırtmalısınız. Kıbrıs tatiliniz için tur paketlerini düşünerek, programınızı daha da kolaylaştırabilirsiniz. Kısacası gidiş yapacağınıza sezon ve tarihe bağlı olarak, konaklama ayarlamalarını yapmanız mümkün.

Kumsallardan Tarihe

Aslında Gazimağusa’sa kumsallardan tarihe geçiş yapmak çok kolay. Kıyıdan biraz uzaklaştığında her sokakta sizi başka bir tarihi bina karşılayacaktır. Ancak bunun dışında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında sayılan yapılar bulunuyor. Bunlar turistlerin yoğun ilgi gösterdiği, dolayısıyla sizin de geziniz sırasında görmeden geçemeyeceğiniz yerlerdir. St. Barnabas Manastırı, Kertikli Hamamı, Namık Kemal Müzesi, Salamis Harabeleri, Othello Kalesi ve Lala Mustafa Paşa Camii bu kapsamda sıralanan yerlerdir ve tatil süreniz doğrultusunda her birini görmek isteyebilirsiniz. Tarihin farklı dönemleri arasında yolculuk etmek size iyi gelecek, huzur verecektir. Tarihi gezinize ilk olarak St. Barnabas Manastırı ‘ndan başlayabilirsiniz.

St. Barnabas Manastırı, şehrin belki de en ilgi çekici olan yapısıdır. Ayrıca hikâyesi ile anlam kazanan bir yapı olduğunu belirtmek gerek. Mimari özellikleri ya da dini işlevinden ziyade hikâyesi ile turistlerin ilgisini çekmektedir. Salamis ‘te doğmuş ve büyümüş olan ve bir Yahudi çocuğu olan St. Barnabas, Kudüs’te eğitim almış ve ardından Kıbrıs’a dönüş yapmıştır. Dönüşünden sonra yaklaşık 45 yılında Hristiyanlığı yaymak için St. Paul ile birlikte çalışmalar başlamıştır. Ancak bu faaliyetleri sebebi ile vatandaşlar tarafından öldürülmüş ve cesedi bir bataklığa saklanmıştır. St. Barnabas’ın öğrencileri ise cesedi bularak, Salamis yakınlarında bir mağaraya gömerler. Gömerken göğsüne de St. Mathew ‘in yapmış olduğu incili bırakırlar. BU yeraltı mağarasında uzun süre unutulup kalan St. Barnabas, yıllar sonra bulunur ve bugün ziyaret edilen manastır da onun adına inşa edilir. Hikâyenin ilgi çekici detaylarını ise yapıyı ziyaret ettiğiniz sırada öğrenebilirsiniz.

St. Barnabas Manastırı’ndan sonra Gazimağusa’da görülmesi gereken yer Kertikli Hamamı’dır. Oldukça yakın bir konuma sahip olan hamam, Surlar içi Naim Efendi sokakta yer alıyor. Osmanlı İmparatorluğu dönemine ait olan yapı, kubbeleri ile oldukça gösterişli bir görünüme sahiptir. Bazı bölümlerinde tahribat meydana gelmişse de, görülmeye değer bir Osmanlı yapısı olarak tatiliniz sırasında gerçekleştirdiğiniz gezi programınızda yer almalıdır. Osmanlı mimarisinin güzel örneklerinden biri olan Kertikli Hamamından sonra ise Namık Kemal Müzesini görebilirsiniz. Namık Kemal Meydanı adı verilen meydanı geçtikten sonra batısında yer alan Venedik Sarayı avlusunda Namık Kemal Müzesi yer alır. Vatan Yahut Silistre oyununun 1873 yılında İstanbul Gedik Paşa Tiyatrosunda oynanmasının ardından 1873 yılında Kıbrıs’a sürülmüş olan Namık Kemal, 1876 yılına gelindiğinde 5. Murat tarafından affedilmiştir. Bu dönemde de İstanbul’a geri dönmesi mümkün olmuştur. Kıbrıs günlerinde tutulduğu zindan ise bugün bahsettiğimiz Venedik Sarayı avlusunda yer alır.

Akdeniz’in meşhur antik kentlerinden biri olan Salamis Antik Kenti, Gazimağusa’da görmek isteyeceğiniz yerlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kentin 6 km kadar kuzey kesiminde yer alan bu antik kent, Kanlıdere adının verildiği nehrin kıyısında yer almaktadır. Antik kentin kuruluşuna dar rivayetlere göre kuruluşu Bronz Çağına kadar uzanmaktadır. Salamis bölgesindeki en eski buluntular ise M.Ö. 11. yüzyılı işaret etmektedir. Bu tarihten günümüze kadar çok fazla medeniyet etkisi altına girmesi ve tahrip olması ise kaçınılmaz olmuştur. 76 ve 77 yılları arasında yaşanan depremler şehri ciddi oranda tahrip ederken, 332 ile 342 yılları arasında artarda yaşanan depremler ise şehri artık yaşanamaz hale getirmiştir. Salamis Antik kenti bu dönemde sonra tarihe gömülmüşse de, 1952 ile 1974 yılları arasında yapılan çalışmalar ile gün yüzüne çıkarılmıştır. Şehrin Salamis Gymnasiumu, tiyatrosu ve Nekropolü kent kapsamında yer alan en önemli değerlerdir. Ayrıca bu kapsamda yer alan ve açığa çıkarılan mezarlar da ilgi çekici detaylara sahip.

Gazimağusa’da Akdeniz havasının tadını çıkarırken, deniz, kum ve güneşi ile de huzur bulacaksınız. Bu keyfe ara verdiğiniz zamanlarda ise sıraladığımız tarihi değerler ile tatilinizi renklendirebilirsiniz. Deniz tatilini kültürel değerler ile daha anlamlı hale getirebilirsiniz. Bu kapsamda görülmeye değer noktalardan biri de Gazimağusa’nın giriş kapısı olarak nitelenen Othello Kalesi’dir. Kentin ana girişlerinden biri olarak ifade edilen bu nokta, oldukça etkileyici bir kale özelliği gösterir. Günümüze ulaşan Osmanlı ve İspanyol toplarını avluda görmek mümkündür. Ayrıca Shekespeare ‘in Othello adlı eserinin de ilham kaynağıdır.

Son olarak ise tarihi 1200’lere kadar uzanan Lala Mustafa Paşa Camii’nden bahsetmek gerek. Lüzinyanlar dönemi yapılarından biri olan cami, 1298 ile 1312 yılları arasında inşa edilmiştir. Gotik mimari örneklerinden biri olarak dikkat çekicidir. 1571 yılına kadar katedral olan yapı, bu tarih itibariyle cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Hem şehrin önemli bir ibadet merkezi olması sebebi ile görülmeye değerdir Lala Paşa Camii, hem de mimari özellikleri ile dikkat çekicidir. Oldukça eski dönemlere uzanıyor olması, yapı üzerinde merak uyandıran etkiler yaratmıştır. Ayrıca giriş bölümünde yer alan yaşlı ağaç, adanın en yaşlı canlı varlığı olma özelliği taşıyor. Katedralin inşasına başlandığı tarih olan 1298 yılında dikildiği sanılmaktadır.