Havaların ısınmaya başlaması, hepimizde tatil rüzgârları estirmeye başlar. Kışın soğuğunu geride bırakmaya başlamamız tatil programlarını da beraberinde getirir. Bu dönemde en cazip rota ise şüphesiz ki Kıbrıs olmaktadır. Kıbrıs’ın mükemmel iklimi, harika tatil beldeleri tatil denilince ilk akla gelen rota olmasını sağlıyor. Dolayısıyla bahar aylarında henüz bizim güney kıyılarımız ısınmamışken Kıbrıs’ın muhteşem kıyılarında tatil yapmak harika bir fikir. Siz de bahar ayları için gezi programı yapmak üzere iseniz, sizin için harika bir rota ve gezi programı sunabiliriz. Adanın en güzel yerlerini, tatil sürenize sığdırabilir ve unutulmaz bir tatil gerçekleştirebilirsiniz. Yaz ayları gelmeden önce bir ön tatil gerçekleştirmiş gibi hissedeceksiniz kendinizi ve yaz tatilinden de güzelini baharda gerçekleştirmiş olacaksınız. Bunun için önerilerimize kulak verin ve Akdeniz’in en güzel kıyılarına doğru, romantik ve eğlenceli bir tatile yol alın. Bakalım Güney için tatil önerimizin detayları nelermiş!

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Güneyin en güzel tatil rotası olmasına karşın Kıbrıs biraz göz korkutur. Yurt dışı rotası olarak değerlendirilmesi sebebi ile ulaşımının sıkıntılı olduğuna dair bir izlenim söz konusu ancak gerçekler bundan çok farklı. Bir yurt dışı rotası olmasına karşın, vizesiz tatil seçeneklerinden biridir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Ancak bu durum Güney Kıbrıs için geçerli değil. Kuzey Kıbrıs’a gitmek için vizeden ziyade pasaporta dahi ihtiyacınız yok. Sadece Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı işinizi görecektir. Ayrıca bu şekilde adada 3 ay boyunca sorunsuz bir şekilde kalabiliyorsunuz. Ulaşım aracı olarak ise en ideali uçak olacaktır. Çünkü İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük kentler üzerinden Lefkoşa’ya doğrudan seferler düzenleniyor ve bu da kısa sürede, konforlu bir şekilde adaya ulaşacağınız anlamına geliyor. Yaz aylarında güney kıyılarımızdan feribotlar ile ulaşmak mümkün olsa da, en cazip olanı hava yolu ulaşımıdır. Hem daha kısa sürede ulaşabilirsiniz adaya hem de yol yorgunu olmadan iniş yapabilirsiniz. Bu sebeple tatiliniz için hava yolu ulaşımını tercih etmenizi önermekteyiz. Üstelik yurt dışı terminali üzerinden uçacağınız için Duty Free avantajına da sahipsiniz. Burada yapacağınız alışverişi dönüşe bırakmanız daha doğru olacaktır muhtemelen.

Güney’de Hangi Kıyılar Gözde?

Ülkemizin güneyinde yer alan Kıbrıs adasının Kuzey kesimidir asıl Türkiye’den giden turistlerin rotası. Şüphesiz ki vize ve pasaport kolaylıkları bu durumda etkili oluyor. Peki, Kuzey Kıbrıs’ın en gözde kıyıları, en çok tercih edilen tatil yerleri neresidir diye soracak olursanız, ilk cevap Girne olacaktır. Girne her anlamda çok dikkat çekici bir kent! Yaz tatili denilince ilk akla gelen bu rota, hem tarihi değerleri ile güzelleşiyor hem de eşsiz kıyıları ile doğanın en güzel manzaralarını ziyaretçilerinin önüne seriyor. Buna ek olarak, Girne mutfağının eşsizliği de tercih sebepleri arasında sayılabilir. Girne’de çok sayıda lüks otel ve tatil köyü, kusursuz bir tatilin adresi olarak sunuluyor. Yaz kış turistlerin akın ettiği bölgede, doluluk oranı her zaman belli bir seviyenin üzerinde seyrediyor. Ayrıca yaz aylarında olan yoğunluk özellikle yılbaşı dönemlerinde yeniden yakalanıyor. Bu dönemde oldukça ünlü sanatçıların burada sahne alması, özel etkinliklerin ve organizasyonların gerçekleştirilmesi, yılbaşında adaya olan talebi artırıyor. Dolayısıyla Girne her zaman dikkat çeken ve tercih edilen bir kent olarak değerlendiriliyor.

Girne’de görmeniz gereken temel tarihi yerler ise başta Girne limanı olmak üzere, Girne Kalesi’dir. Girne Kalesi de limanda yer alır ve kapsamında bulunan Batık Gemi Müzesi, görülmeye değer cazip bir rotadır. Adanın önemli İslami eserlerinden biri olan Cafer Ağa Camii ise tarihi 1589 yılına uzanan ve günümüze kadar ulaşmayı başarmış bir eserdir. Kentin de en kıymetli İslami eseri olduğu için kısa bir tatil planlamış olsanız dahi uğrayabileceğiniz bir noktadır. Bunun dışında ise Karmi Köyü, bahar ayları için en ideal noktadır. Çünkü Karmi Köyü, en güzel Akdeniz köyü olarak tanımlanabiliyor. Bahar aylarında ise doğanın canlanışı köyde müthiş bir yansıma buluyor. Köyün daracık sokaklarında açan çiçekleri kokusu birbirine karışıp adeta bir büyü yaratıyor. Her adımız da farklı bir dünyanın içine çekiliyorsunuz. Bu sebeple de Karmi köyü yani eski ve gerçek ismi ile Karaman Köy, bahar aylarında Girne’ye gelenler için müthiş bir gezi durağı olacaktır. Burada eşsiz kareler yakalayıp, gezinizi ölümsüzleştirebileceğiniz için fotoğraf makinanızı unutmamalısınız.

Gazimağusa’nın Kıyıları

Girne’nin müthiş plajlarını görüp, tarihi duraklarını ziyaret ettikten sonra bir de Gazimağusa’nın kıyılarında yüzebilirsiniz. Kısa bir kara yolu yolculuğu ile Gazimağusa’ya ulaşabilirsiniz. Burada Karpaz bölgesine doğru yol almak harika bir tercih olabilir. Üstelik burada tarihin en eski zamanlarından bu yana sanki hiç el değmemiş gibi doğal bir şekilde kalmış olan pek çok kıyı var. Otellerin kapsamındaki plajlardan sıkıldıysanız, Caretta Caretta’ların da tercihi olan bu kıyılarda zaman geçirebilirsiniz. Özellikle de Altın Kumsal, bölgenin en güzel kıyısı olarak ifade edilir. Çünkü güneş ile birlikte kumsal adeta altın rengi olurken, deniz de turkuaz rengi ile göz doldurur. Bu da muhteşem bir doğa örneği olarak tatilcilerin gönlünü çalan bir özelliktir.

Altın Kumsal ve diğer güzel kıyıların tadını çıkardıktan sonra ise rotanız bölgenin tarihi değerleri olabilir. Burada görmeye değer yapıların büyük bir bölümü dini niteliklidir. Bunun dışında ise antik dönemden günümüze ulaşan yapılar göze çarpmaktadır. St. Barnabas Manastırı, bölgenin en eskilerinden biri olmakla birlikte, dini olarak Hıristiyanlar için büyük önem taşıyan bir yapıdır. Kapsamında İkon Müzesi ve de Arkeoloji Müzesi de yer alır. Yani hem binanın güzelliği ve efsaneleri ile keyifli bir gezi gerçekleştireceksiniz, hem de müze kapsamındaki eserler ile eskilere uzanan bir yolculuk yapacaksınız. Bu durum St. Barnabas Manastırı’nı adanın en özel yapılarından biri haline getiriyor. Gazimağusa’da Osmanlı dönemine ulaşan eserler için ise ilk olarak Can Bulat Müzesi’ni gezi rotanıza alabilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu’nun Kıbrıs adasını fethi sırasında efsanelere konu olmuş olan kahraman Can Bulat, burada yatmaktadır ve de bir müze ile geçmişe ışık tutulmaktadır. Sizin de ilgi ile ziyaret edeceğiniz bir durak olabilir. Tatilinizin süresine oranla Gazimağusa’da turistik gezilerinizi sürdürebilirsiniz. Ada bahar aylarında iklim olarak bu tür gezilere çok uygundur. Kış ayları bir nebze soğuk olabilse de bahar ayları idealdir. Çünkü yazın bunaltan sıcakları da henüz gelmemiş oluyor.

Gazimağusa için son bahar tatili önerimiz ise Venedik Sarayı olacak. Adadaki Venedik hâkimiyetinin bir kalıntısı olan Venedik Sarayı, kıymetli bir tarihi ve mimari eserdir. 13. Yüzyıla uzanan bir tarihin söz konusu olması, dikkat çeken mimari detayları sarayı ön plana çıkaran temel özelliklerdir. Lüzinyanlar tarafından yapılmış olan sarayı gezerken avlusunda yer alan Namık Kemal Müzesi ve de Zindanını da görebilirsiniz. Burada 3 yıl kadar zaman geçiren Namık Kemal adına, müzeyi ve zindanı görmek de farklı bir gezi tecrübesi olacaktır. Bahar aylarında keyifli zaman geçirmek, deniz tatilini turistik duraklar ile taçlandırmak için Kıbrıs ideal bir rotadır.